Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:268, Did:0, useCase: 0Veneto- vieta, kur top AMARONE

Redakcija
Redakcija

Itālijas ziemeļu province Veneto, kas ir vīna tirdzniecības centrs ar Ziemeļeiropu, demonstrē izteiktu vīna kvalitātes kontrastu. Veronas apkaimē, Soave, Valpolicella, un Bardolino pārsvarā tiek darīta masu produkcija, taču tā satur šim līmenim tik reti sastopamo līdzsvaru kvalitātē. Acīmredzot, tas tāpēc, ka vīnogas šeit tiek kultivētas kā augstvērtīgākajās nogāzēs, tā arī Adige upes ielejā. Savukārt reģiona rietumu daļas labā slava iemantota, pateicoties smagsvaram Amarone un individuālajiem deserta vīniem.

Ja runājam par austrumu daļu, tad tā atpazīstama pēc slavenā Prosecco nosaukuma, kas diemžēl lielākajā daļā gadījumu ir nekas vairāk kā IGT (pēc kategorijas līdzinās franču Vin de Pays) kategorijas dzērieni, jo tikai divās teritorijās darītie vīni no šīs šķirnes- Valdobiadene un Conegliano- atbilst DOC (augstāka kategorija par IGT) statusam.

Populārākie Veneto provinces vīni

Vaplolicella – viens no atpazīstamākajiem Itālijas vīnu nosaukumiem. Tas ir viens no pieprasītākajiem mūsdienu vieglajiem, augļainajiem sarkanajiem vīniem, kuru ražo milzīgos daudzumos. Pie kam tas kalpo kā bāze vēl trim vīna stiliem.
Vīna kvalitāte gan dažādiem ražotājiem ir atšķirīga. Augstākā (DOC) kvalitāte tiek sasniegta klasiskajās teritorijās un tiek apzīmēta ar vārdu Classico. Līdz 1990-ajam gadam, kad tādi vadošie vīna nami kā Allegrini un Quintarelli nodemonstrēja Amarone un Recioto vīnu patieso potenciālu, Valpolocella nebija labāks par IGT kategoriju.Taču pēc pēdējiem likumdošanas grozījumiem Valpolicella drīkst būt darīta no vismaz 70% Corvina ogām, kurām piejauktas Rondinella un Molinara šķirnes. Līdz ar to šī vīna kvalitāte ievērojami paaugstinājusies.
Arī Valpolicella Superiore ir viens no tiem raksturiem, kas degradēja IGT kategorijas Valpolicellu, tā kā bija izturēts ilgāk un saturēja augstāku alkohola līmeni. Absolūts bestsellers, ja tā drīkst izteikties. Zenato Valpolicella ir nepārprotama restorānu "zvaigzne", kas ir viens no pārdotākajiem vīniem.

Bardolino – viegls sarkanvīns, kas tapis Garda ezera krastos un atbilst DOC kategorijai. Līdzīgi kā kaimiņos ražotā Valpolicella, arī šī vīna pārdošanas apjomi ir lieli. Bardolino ir triju vietējo vīnogu šķirņu (Corvina Veronese, Molinara un Rondinella) sajaukums, un tā stils ir diezgan augļains- kā nogatavojušies ķirši.
Šim vīnam piemīt arī enerģiskā stila variants, kuru pazīst kā Bardolino Novello jeb jauno Bardolino, kaas tirgū parādījās pagājušā gadsimta 80-to gadu beigās.
Savukārt Sārtā jeb Rose versija nes nosaukumu Bardolino Chiaretto.

Amarone – slavenākais un viens no izcilākajiem „žāvēto vīnogu” vīniem. Stils radies, pateicoties Valpolicella attīstībai, kā koncentrācijas virsotne, ko var sasniegt no Corvina šķirnes ogām.
Šie vīni tiek darīti tikai no izcilākajām ogām, kuru ķekari pēc novākšanas trīs mēnešus tiek žāvēti īpašās noliktavās uz salmu paklājiem, un tikai tad sākas fermentācijas process, kura laikā vīnogās koncentrējas cukurs un attīstās bagātīgs, ievārījumains aromāts. Pēc žāvēto vīnogu pārstrādes vīnā, lielākajā daļā gadījumu Amarone tiek izturēts mucā vismaz 5 gadus, pēc tam tas ir 15% stiprs vīns ar ārkārtīgi piesātinātu raksturu.
Ar Amarone nosaukumu saistīti divi vareni vīndaru nami, kas Latvijā savus darījumus uzticējuši SIA Interbaltija AG- Zenato un Allegrini.
Zenato ir lielisks cenas un kvalitātes savienojums. Toties Allegrini ir Veneto reģiona pērle. Tas ir viens no slavenākajiem ražotājiem Veneto, kura izcilība aprakstīta neskaitāmos rakstos un aprakstos, kas saistīti ar šo reģionu. Īstenam Amarone cienītājam šis vārds ir jāzina!

Recioto – tāpat kā Ripasso un Amarone, šis vīns tiek darīts Veneto reģionā Valpolicella teritorijās. Atšķirība ir vienīgi tehniskajā risinājumā un galējā stilā, kas ir salds sarkanvīns. Šo stilu veido, Valpolicella vīnam darīšanas laikā pievienojot veselas žāvētas ogas, no kurām paralēli tiek darīts arī Amarone. Atšķirībā no radniecīgajiem stiliem, šis ir apveltīts ar izteiktu botrytis un oksidatīvo raksturu. Vairāki jaunās paaudzes vīndari gan mēģina atbrīvot savus vīnus no tiem. Sastopams, bet ļoti reti ir arī stils, kas tiek saukts par gaišos šķirņu Recioto. To dara no Garganega šķirnes Soave apelācijā.