Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:275, Did:0, useCase: 0


Dabīgi produkti, kas paātrina vielmaiņu

Produkti, kas paātrina vielmaiņu, sekmē novājēšanu. Tāpēc tos vajag iekļaut savā ēdienkartē, ja jūsu mērķis ir nomest lieko svaru. Šie produkti darbojas dažādi, bet to regulāra lietošana ievērojami pasteidzina vielmaiņu.

Par to kā var un vajag novājēt, mūsdienās ir zināms daudz. Zināmi arī produkti, kuri paātrina vielmaiņas procesus, t.i. palielina enerģijas izlietošanu. Ja enerģija maiņas procesiem ir par maz, tad organisms to ņem no rezervēm – no zemādas- tauku šūnām, kuras sagādātas tieši šādiem gadījumiem.
Noteikts, ka produkti, kuri paātrina vielmaiņas procesus, ir olbaltumvielas (liesa gaļa, zivs, piena produkti, rieksti), ogļhidrāti (dārzeņi, augļi, ogas, graudaugi), zivju eļļa, garšvielas, tēja, kafija, šokolāde un ūdens.

Olbaltumvielas

Olbaltumvielas – tas ir liesa gaļa, zivs, piena produkti. Lai pārstrādātu olbaltumvielas vajag vairāk enerģijas nekā lai pārstrādātu citus produktus. Nepietiekošās kalorijas organisms saņem sadedzinot tauku rezerves, pie tam energo patēriņš palielinās gandrīz divas reizes, tāpēc tie palīdz novājēt. Olbaltumvielu uzņemšana ar ēdienu veicina maiņas procesus, tāpēc olbaltumu diētas ir tik efektīvas pie novājēšanas.
Pienā bez tam ir daudz kalcija, un šis minerāls ievērojami veicina vielu maiņu. Ja lietojam piena produktus trīs reizes dienā, tad varam paātrināt vielmaiņas procesus gandrīz uz pusi.
Augu olbaltuma avots ir rieksti – tie tāpat veicina vielmaiņu, bet tā kā tiem ir daudz kaloriju, tos nevar ēst daudz. Riekstos ir arī daudz veselīgu augu tauku un mikroelementu, kuri piedalās vielmaiņā.

Ogļhidrāti

Visus ogļhidrātus var sadalīt vienkāršos un sarežģītos. Vienkāršos ogļhidrātus sauc arī par viegli asimilējamiem, jo tie ātri iesūcas asinīs un iesaistās vielmaiņā. Tos lietojot nozīmīga enerģijas patēriņa nav, bet tauku veidā tie var nogulsnēties.
Atšķirībā no vienkāršajiem, sarežģītie ogļhidrāti asimilējas lēni un enerģiju patērē daudz vairāk. Pie šādiem ogļhidrātiem pieskaitāmi dārzeņi, biezputras, rupja maluma maize, augļi un ogas.
Dārzeņi – tas ir pamatavots sarežģītajiem ogļhidrātiem. Bez tam, tajos ir daudz minerālvielu, kuras tāpat veicina maiņas procesus. Sarežģīto ogļhidrātu avots ir arī graudaugu produkti: rupja maluma maize, griķu, auzu, rīsu, kukurūzas putraimi.
No augļiem sevišķi jāatzīmē ananāsi un citrusaugi. Ananāsos ir ferments bromelaīns, kurš palīdz asimilēt olbaltumvielas, tādejādi veicinot vielmaiņu. Citrusaugi (greipfrūti, citroni, apelsīni) arī ievērojami veicina vielmaiņas procesus, jo satur lielu daudzumu bioloģiski aktīvas vielas, vitamīnus, makro- un mikroelementus.

Tauki

Pareizai vielmaiņai nepieciešami kā dzīvnieku, tā arī augu tauki. Vajadzību pēc augu taukiem var aizstāt ar augu eļļu. Bet dzīvnieku taukus rekomendē saņemt ar zivju eļļu, kura regulē bioloģiski aktīvās vielas leptīna līmeni organismā. Tas atbild par vielmaiņas ātrumu organismā un tauku sadedzināšanu. Zivju eļļu var uzņemt ēdot taukainu zivi (piemēram, lasi), vai kapsulu veidā, kuras pārdodas aptiekā.

Garšvielas

Vairums garšvielu veicina vielmaiņu. Pievienojot tās ēdienam, var paātrināt vielu apmaiņu. Asais pipars satur kapsaicīnu – tieši tas piedod piparam dedzinošo garšu un veicina vielmaiņu. Tāpat darbojas ingvers, fenhelis un visas citas garšvielas.

Dabas stimulatori

Dabas stimulatori ir kofeīnu saturošie dzērieni – melnā un zaļā tēja, kafija. Kofeīna iedarbībā organismā izstrādājas vairāk neiromediatoru (vielas, kuras pārsūta nervu impulsus)- adrenalīns un noradrenalīns, kuri paātrina vielmaiņu procesus.
Dabas stimulators skaitās arī šokolāde – tās iedarbībā izdalās neiromediators- serotonīns, kurš arī paātrina vielmaiņu.

Ūdens

Ūdens ir obligāta sastāvdaļa visos bioķīmiskajos procesos mūsu organismā, no kuriem veidojas vielmaiņa. Tāpēc, ja ūdens ir maz, visi vielmaiņas procesi palēninās. Dienā jāizdzer līdz pusotram litram ūdens. Bez tam ūdens nomāc apetīti un palīdz „izvilināt” no rezervēm atliktos taukus.

Tādā veidā, tiešām pastāv produkti, kuri ir spējīgi veicināt vielmaiņu. Vēl vairāk, izvēle ir pietiekoši liela, un no tiem pilnībā var sastādīt pareizu ēdienkarti, kura palīdzēs nomest liekos kilogramus un uzlabot savu veselības stāvokli.