Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:9, Did:0, useCase: 0Vīni, ar ko lepojas Spānija

Redakcija
Redakcija

Pirmais nozīmīgais posms Spānijas vīna tradīciju attīstībā bija brīdis, kad krita Romas Impērija un Vestgoti pārņēma valdīšanu. Tobrīd arābi nepropagandēja vīnu darīšanu savā teritorijā, taču pacieta to, tā kā vīni viņiem noderēja medicīniskām vajadzībām. Nākošais posms, kuru vērts pieminēt- 16.gs Spānijas dienvidu daļā Jerez un Malaga apgabalos, kas ieņēma nozīmīgu lomu Pasaules tirgos. Tajos laikos vīni bija britu galma iemīļotie dzērieni, bet līdz 18.gs tie kļuva tikpat pieprasīti arī citur pasaulē.
Pēdējais ievērības cienīgais laika posms- 19.gs, kad tika dibināti pirmie kooperatīvi un cilvēki sāka investēt vīna darīšanā, izveidojot vīna darītavas.

Viens no pirmajiem modernajiem vīna darītājiem bija Luciano de Murietta. 1930.gadā tika izveidota pirmā D.O. likumu kopa un tai pakļauta apelācija, kas šodien pazīstama kā Cava dzimtene.
20.gs vidū vīnkopības attīstība gan tika vairākas reizes grauta un tam par iemeslu bija Pasaules un pilsoņu kari; tāpat bez pēdām nepalika arī diktatora Franco ietekme. Neskatoties uz milzīgajām platībām (gadā tiek saražoti aptuveni 35 mlj.hl vīna, kas vidēji ir mazāk no viena hektāra nekā pārējās Eiropas valstīs, kur tiek darīti vīni), Spānija nav zemas kvalitātes vīna materiāla darīšanas zeme.

Ribera del Duero – 19 000 ha liels vīna darīšanas reģions, kas slavens ar savu vareno vīnu, kas tiek iegūts neauglīgā līdzenumā starp Valladolid un Aranda pilsētām. Neskatoties uz ekstremāli karsto un sauso klimatu, Ribera ir vieta, kas rada vienus no neaizmirstamākajiem vīniem Spānijā. Ne velti divi, kurus nosauc par labākajiem- Pesquera un Vega Sicilia, tiek darīti tieši tur.

Reģions atrodas Duero (kā to sauc Spānijā) upes krastos, kas ir dzīvības nesēja zemkopjiem un vīndariem. Šī upe padarījusi slavenus ne vien vīnus no Spānijas, bet arī stiprinātos Portugāles vīnus.

Atšķirībā no portvīniem, kuru vēsture ir mērāma ar trijiem gadu simtiem, Riberas vīnu stāsts aizsācies aptuveni 100 gadus atpakaļ ar Vega Sicilia vīna darītavu . Līdz pagājušā gadsimta 80-tajiem gadiem tā bija vienīgā vīna darītava, kas rūpējās par augstāko vīna kvalitāti reģionā, līdz tai atradās sabiedrotais Alejandro Fernandeza personā, kas ir Pesquera darītavas dibinātājs, dēvēts arī par Tempranillo karali.

Visi vīnogulāji šeit atrodas vidēji 650 m virs jūras līmeņa, kur vietējais mikroklimats nodrošina temparatūras krišanos vakaros. Tas ļauj vīnogām gatavoties daudz lēnāk, un oktobrī, kad ir ražas novākšanas svētki, sasniegt augstāko krāsu un aromātu koncentrāciju.
Vēsākajos gados ražas novākšana var sākties tikai novembra sākumā. Turklāt Ribera robežrajonos, kas atrodas tuvāk Portugālei, vīnogulāji izvietojušies zemākās teritorijās, līdz ar to tur ir siltāks un vīni sasniedz augstāku alkohola līmeņa koncentrāciju.
Tradicionālā šķirne ir Tempranillo, kas ir tik pierasta, ka to bieži dēvē par Tinto Fino vai Tinto del Pais.
Agrāk lielākā daļa Riberas vīnu vienmēr tika patērēti turpat uz vietas, bet tiklīdz Pesquera nokļuva kulta statusā Madridē un ASV, reģions “uzplauka”, un kopš 1982.gada, kad DO tika dibināts, līz 90-to gadu sākumam darītavu skaits pieauga no 24 līdz 100.

Par šī reģiona un visas Spānijas lepnumu tiek uzskatīti divu atšķirīgu vīna darītavu "šedevri", kuru pārstāvēšana Latvijā ir uzticēta "Interbaltija AG".

Pirmais ir tradicionāls Tinta del Pais kā to dēvē vietējie. Tas tiek rūpīgi kopts un uzraudzīts Fernandeza ģimenes īpašumos. Saimniecību vada fantastisks cilvēks - Alejandro Fernandezs, kam palīdz visas viņa četras meitas, kuras katra pārrauga vienu no četrām tēva vīna darītavām. Fernandeza kunga sapnis, kas kopš 60-tajiem gadiem ir kļuvis par īstenību, bija varens vīns no Pesquera del Duero apkaimes, kam dots Pesquera vārds. Šodien šis vīns tiek pieminēts starp Spānijas vīna darīšanas spožākajām zvaigznēm. Tas tiek darīts no vīnogām, kas augušas tikai ģimenes vīna dārzos.

Otrs spilgtākais spāņu lepnums, kas staro starp Pasaules varenākajiem, ir konceptuāli atšķirīgs vīns- Vega Sicilia. Tas tiek darīts tikai un vienīgi izcilas ražības gados no vecākajiem vīnogulājiem, kas atrodami Ribera del Duero. To vecums sniedzas līdz pat 108 gadiem!
Šīs vīna darītavas galvenais mērķis - perfekcija visā: ogās, mucās, korķos utt.
Un rezultāts, protams, ir atbilstošs. Vega Sicilia ir izcilības iemiesojums, par kura kvalitāti nekad nevienam nav bijušas ne mazākās šaubas, jo pirmās augstākās raudzes atzinības saņemtas jau 20.gs. sākumā.