Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Krāšņi izskanējis piektais “Jūrmalas festivāls”

Redakcija
Redakcija

No 22. līdz 28. jūlijam ar sešiem krāšņiem koncertiem Dzintaru koncertzālē norisinājās piektais “Jūrmalas festivāls”, kas šogad pulcēja vairāk nekā 13 000 klausītāju, kļūstot par apmeklētāko akadēmiskās mūzikas festivālu Latvijā. Festivāla goda mākslinieks operdziedātājs Aleksandrs Antoņenko kopā ar Latvijā un pasaulē atzītiem māksliniekiem Ivetu Apkalnu, Vestardu Šimku, Kristīni Balanas, Intaru Busuli, Andželu Gobu, Alisu Zinovjevu, pianistiem Osokiniem, Latvijas Simtgades jauniešu simfonisko orķestri un diriģentu Aināru Rubiķi, kā arī citiem māksliniekiem sniedza klausītājiem neaizmirstamu vasaras muzikālo piedzīvojumu Dzintaru koncertzālē.

“Piecu gadu laikā Jūrmalas festivāls kļuvis par vērienīgāko profesionālās mūzikas forumu mūsu valstī. Šogad tas pulcējis arī rekordlielu apmeklētāju skaitu, taču vairāk par visu priecē mākslinieku sniegums un aizrautība, iesaistoties dažādos festivāla projektos. Jau šobrīd tiek plānoti 2020. gada festivāla koncerti un pavisam drīz jaunā festivāla programma tiks piedāvāta mūsu auditorijai,” uzsver Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.

Šā gada “Jūrmalas festivālu” ieskandināja nebijis notikums – 22. jūlija rītā plkst. 4.00 Dzintaru pludmalē ar ērģeļmūzikas skaņām izskanēja Saullēkta koncerts, ko sniedza pasaulslavenā latviešu ērģelniece, Hamburgas Elbas filharmonijas goda māksliniece Iveta Apkalna. Koncerts, uz kuru rīta agrumā bija ieradušies vairāk nekā 2000 cilvēku, sākās tumsā un noslēdzās, sagaidot saullēkta brīdi. Gan pati māksliniece Iveta Apkalna, gan klausītāji pēc koncerta atzina, ka tā bija neaizmirstama mūzikas pieredze, kurā majestātiskās ērģeļmūzikas skaņas saplūda ar jūras šalkoņu un putnu dziesmām.

Koncertā “Dzimuši Latvijā” tikāmies ar izciliem Latvijā dzimušiem mūziķiem, kuri ieguvuši plašu starptautisku atzinību – ērģelnieci Ivetu Apkalnu, operdziedātāju Aleksandru Antoņenko, pianistu Vestardu Šimku un dziedātāju Intaru Busuli. Viņiem uz Dzintaru koncertzāles skatuves pievienojās jaunie Latvijas talanti – pianists Kārlis Gusts Zariņš, soprāns Līga Gita Zīriņa, sitaminstrumentāliste Sonja Misiņa un dziedātāja Grēta Grantiņa, kā arī unikālais Latvijas Simtgades jauniešu simfoniskais orķestris, kura sastāvā muzicēs labākie Latvijas jaunie mūziķi vecumā no 14 līdz 20 gadiem. Pie diriģenta pults bija atzītais Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis.

24. jūlijā “Jūrmalas festivālā” uzmirdzēja divas jaunas zvaigznes, kas apbūrušas slavenāko pasaules koncertzāļu klausītājus – latviešu vijolniece Kristīne Balanas un pianists brīnumbērns no Lielbritānijas Džordžs Harliono (George Harliono). Kopā ar Jūrmalas festivāla orķestri un diriģentu Aināru Rubiķi viņi atskaņoja pasakaini skaisto Fēliksa Mendelszona (Felix Mendelssohn) “Vijolkoncertu miminorā” un Pētera Čaikovska (Pyotr Tchaikovsky) “Pirmo klavierkoncertu”.

25. jūlijā “Jūrmalas festivālā” izskanēja “3 Osokinu” koncerts, kas pulcēja prominentus viesus un klaviermūzikas cienītājus. Trīs izcili pianisti: tēvs, profesors Sergejs Osokins, un dēli, daudzu starptautisku konkursu laureāti un spilgti mūzikas interpreti – Andrejs un Georgijs Osokini. “Trīs Osokini” ir pianisma mākslas zīmols – izcila vēriena virtuozi, klavierspēles pētnieki un dziļi mākslinieki, kuru radītās koncertprogrammas vienmēr ir svētki un īpašs notikums klaviermūzikas mīļotājiem.

25. jūlija vakarā “Jūrmalas festivālā” notika viens no šā gada gaidītākajiem klaviermūzikas koncertiem – Trīs Osokinu koncerts, kurā klausītāji pianistus sveica ar emocionālām stāvvovācijām. Kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” diriģenta Gunta Kuzmas vadībā tika atskaņoti trīs klavierkoncerti – poētiski majestātiskais Ferenca Lista (Franz Liszt) “Pirmais klavierkoncerts”, gaismas spēka apliecinošais Pētera Čaikovska “Pirmais klavierkoncerts” un Volfganga Amadeja Mocarta (Wolfgang Amadeus Mozart) kristālskaidri daiļais, dāsni mirguļojošais 21. klavierkoncerts. Visi trīs pianisti gan solo, gan duetos uzstājās koncerta otrajā daļā. Koncerta noslēgumā visi trīs pianisti kopā lutināja publiku ar slavenajām Johana Štrausa (Johann Strauss) valšu melodijām, kā arī Emīla Dārziņa “Melanholisko valsi”.

26. jūlijā uz Dzintaru koncertzāles skatuves izskanēja vienas no skaistākajām itāļu operām – Pjetro Maskanji (Pietro Mascagni) “Zemnieka gods” koncertuzvedums. Kopā ar pasaulslaveno operdziedātāju Aleksandru Antoņenko uz Dzintaru koncertzāles skatuves uzmirdzēja vācu mecosoprāns Denīze Uzuna (Deniz Uzun), baritons Jānis Apeinis, soprāns Alisa Zinovjeva un mecosoprāns Andžella Goba. Spēcīgi kaislību izvirdumi, versmainas melodiju krāces un kulminācijas dinamiskā dzīves reāliju stāstā izdzīvoja izcils solistu zvaigznājs un Jūrmalas festivāla orķestris, diriģenta Vello Pāna (Vello Pähn, Igaunija) vadībā.

27. jūlijā ar jaunu programmu “Brodvejas mūziklu zelta izlase” klausītājus priecēja iemīļotās mūziklu zvaigznes no Londonas – Īens Virgo (Ian Virgo), Demjans Hamblijs (Damian Humbley) un Sāra Foksa (Sarah Fox), kuri regulāri uzstājas prestižajā Londonas Vestendas teātrī, kas līdz ar Ņujorkas Brodveju ir visaugstākā līmeņa mūziklu teātris angliski runājošajā pasaulē. Kopā ar Jūrmalas festivāla orķestri un diriģentu Robertu Pērvisu (Robert Purvis) no Lielbritānijas viņi izpildīja skaistākās ārijas un duetus no Endrū Loida Vēbera (Andrew Lloyd Webber), Ričarda Rodžersa (Richard Rodgers), Kola Portera (Cole Porter), Džona Kandera (John Kander) un citu komponistu mūzikliem, kā arī populārām filmām.

“Jūrmalas festivāls” noslēdzās svētdien, 28. jūlijā, ar krāšņu galā koncertu, kurā ar skaistākajām itāļu operu ārijām uzmirdzēja pasaulslavenais operdziedātājs un “Jūrmalas festivāla” goda mākslinieks Aleksandrs Antoņenko, starptautiski atzītā latviešu operdziedātāja Alise Zinovjeva un vācu mecosoprāns Denīze Uzuna. Īpašs pārsteigums, kas izpelnījās nedalītas klausītāju ovācijas bija baritons Vladislavs Sulimskis (Uladzislau Sulimski) no Baltkrievijas, kurš koncertā aizstāja Egilu Siliņu. Kopā ar Jūrmalas festivāla orķestri diriģenta Vello Pāna vadībā viņi izpildīja skaistākās itāļu operu ārijas.

Jau drīzumā klausītājiem tiks piedāvātas biļetes uz 2020. gada jūrmalas festivāla koncertiem.