Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Tālivaldim Ķeniņam 100. Aicina klavieru kvartets “Quadra”

Redakcija
Redakcija

30. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Reformātu baznīcā Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA aicina uz izcilā komponista Tālivalža Ķeniņa simtgadei veltītu koncertu, kurā skatīsimies Rūtas CELMAS filmu “Es neesmu klaidonis”. Savukārt klavieru kvartets “Quadra” atskaņos komponista Tālivalža Ķeniņa kvartetu, itāļu, angļu un amerikāņu komponistu inovatīvos sacerējumus kā arī Oskara Herliņa jaundarbu.

“Tālivaldis Ķeniņš bija ne tikai komponists, pianists, ērģeļnieks, diriģents, profesors, lektors, rakstnieks, starptautisku mūzikas žūriju loceklis, administrators, kritiķis, radio komentators..., bet arī kaislīgs tenisists un slēpotājs, dabas un dzīvnieku mīlētājs, humorists, ceļotājs, vīnu eksperts un vilcienu entuziasts,” tā par savu tēvu raksta Juris Ķeniņš.

Tālivalža Ķeniņa personību viņa simtgadē iepazīsim Rūtas Celmas 1990. gada filmā “Es neesmu klaidonis”, kas veltīta izcilajam komponistam un, protams, mūzikā, ko koncertā atskaņos klavieru kvartets “Quadra”, kurā apvienojušies atzīti profesionāļi. Viņu sniegumā koncertā dzirdēsim gan Tālivalža Ķeniņa kvartetu, gan Oskara Herliņa jaundarbu un itāļu, angļu un amerikāņu komponistu - Franko Donatoni (Franco Donatoni), Mortona Feldmana (Morton Feldman), Bena Lanna (Ben Lunn) inovatīvos sacerējumus.

Šogad svinam latviešu komponista Tālivalža Ķeniņa (1919 –2008) simtgadi. Ķeniņš mācījies Latvijas konservatorijā pie Ādolfa Ābeles un Jāzepa Vītola, vēlāk Parīzes Nacionālajā konservatorijā. 1951. gadā pārcēlies uz dzīvi Kanādā, kur darbojies kā ērģelnieks, kordiriģents un pedagogs. Komponējis kora dziesmas, simfonijas, kantātes, svītas, koncertus, veidojis tautasdziesmu apdares. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, saņēmis UNESCO prēmiju un Lielo mūzikas balvu par mūža ieguldījumu. Par izcilā latviešu komponista likteni, dzimtas saknēm un sūtību stāsta kinorežisores Rūtas Celmas filma “Es neesmu klaidonis” (1990).

Klavieru kvartets QUADRA ir jauni, bet Latvijā jau atzīti profesionāļi, kaislīgi, enerģiski un aizrautīgi gan dzīvē, gan mūzikā. Pianists Rihards Plešanovs mūziku mācījies Gulbenes un Cēsu mūzikas skolās, Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā (EDMV) pie Anitas Pāžes, studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas
akadēmijā (JVLMA) prof. Sergeja Osokina klavieru klasē. Guvis godalgas konkursos Latvijā, Čehijā, Itālijā, Francijā un Rumānijā, koncertējis ar JVLMA orķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO), Kremerata Baltica, Sinfonietta Rīga, Vidzemes kamerorķestri. Pirmatskaņojis Jēkaba Jančevska, Anitras Tumševicas, Lindas Leimanes jaundarbus. Arvīds Zvagulis vijoļspēli mācījies EDMV un JVLMA pie prof. Andra Baumaņa. Uzstājies ar LNSO, Vidzemes kamerorķestri, Liepājas simfonisko orķestri, JVLMA u.c. orķestriem. Strādājis Sinfonietta Rīga, pašlaik ir LNSO 2. vijoļu grupas koncertmeistars.

Pēteris Trasuns absolvējis Ināras Brīnumas alta klasi EDMV un JVLMA, ir vairāku konkursu laureāts. Sadarbojies ar LNSO, JVLMA un EDMV simfoniskajiem orķestriem, Valsts Akadēmisko kori (VAK) Latvija, Cremerata Baltica, šobrīd ir Sinfonietta Rīga altu grupas koncertmeistars. Pirmatskaņojis Asijas Ahmetžanovas, Evijas Skuķes, Annas Ķirses, Imanta Zemzara u.c. latviešu un ārzemju komponistu jaundarbus. Čellists Kārlis Klotiņš JVLMA ieguvis maģistra grādu gan kā solomākslinieks (pie prof. Eleonoras Testeļecas), gan kā kamermūziķis (pie prof. Agnes Sprūdžas). Uzstājies kopā ar JVLMA orķestri, LNSO, VAK Latvija, spēlējis Collegium Musicum Riga, ES Jauniešu orķestrī, Liepājas simfoniskajā orķestrī, Nordic Symphony Orchestra, Rīgas kamermūziķos. Šobrīd pilda Sinfonietta Rīga čellu grupas koncertmeistara pienākumus, ir Sinfonietta Rīga stīgu kvarteta mūziķis, pasniedzējs P. Jurjāna un Jelgavas mūzikas skolās.

ARĒNA ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto SAKLAUSI NĀKOTNI! ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. ARĒNA neapšaubāmi ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.

Jaunās mūzikas festivālu ARĒNA atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas festivālu mērķprogramma un Whirlpool Corporation.

Koncerta biļetes Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un Bilesuparadize.lv