Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Aicina uz koncertu par godu diriģentes Ausmas Derkēvicas 90. jubilejai

Redakcija
Redakcija

23. novembrī, godinot Ausmu Derkēvicu 90. jubilejā, Latviešu bedrības nama Lielajā zālē izskanēs izcilajai diriģentei, JVLMA goda profesorei, veltīts koncerts – viņas bijušo audzēkņu, dziedātāju velte savai maestrīnai. Ausma Derkēvica (1929 -2011), patiesi bija kormūzikas Everests, platīna lēdija kā viņu raksturojis komponists Pēteris Vasks, Latvijas mūzikas karaliene – šadi leģendāro diriģenti vērtējis maestro Raimods Pauls. Ausma Derkēvica bija pirmā un gandrīz 20 gadus arī vienīgā sieviete, kas kāpusi Dziesmu svētku virsdiriģenta tribīnē un vadījusi kopkori, sākot ar Dziesmu svētku simtgadi 1973.gadā līdz pat XXIV Dziesmu svētkiem 2008.gadā.

Ausma Derkēvica ir sieviešu koru kustības izveidotāja un attīstītāja Latvijā un pirmā diriģente, kas ar Latvijas kori (kori«Dzintars») piedalījusies un ieguvusi Grand Prix starptautiskā konkursā Debrecenā jau 1968.gadā, - tā bija pirmā Latvijas mūziķu uzvara starptautiskā konkursā, zelta uzvara.

Derkēvicas gandrīz 60 gadus ilgais diriģentes darba mūžs lielākoties bijis saistīts ar daudzu starptautisko balvu ieguvēju - sieviešu kori «Dzintars» un Valsts kori «Latvija», ar kuru sadarbībā ar daudziem pasaulslaveniem, orķestriem, diriģentiem, komponistiem (Mariss Jansons, Nēme Jervi, Kurts Mazurs, Vladimirs Fedosejevs, Valērijs Gergijevs, Jons Aleksa, Arvīds Jansons, komponisti Endrū Lods Vēbers, Mikis Teodorakis, Veljo Tormiss uc.) un solistiem (Sāra Braitmena, Irina Arhipova, Jeļena Obrazcova, Inese Galante, Egils Siliņš, Inga Kalna uc.) iestudēts vairāk nekā simts lielformas vokāli instrumentālo darbu, kas izpildīti uz dažādu valstu skatuvēm, kur koris atzīts par izcilu Eiropas un pasaules mūzikas vienību.

Ausma Derkēvica bijusi arī vairāku starptautisku konkursu žūriju priekšsēdētāja, kā arī goda patronese. 1994. gadā Ausmai Derkēvicai piešķirta Lielā mūzikas balva par mūža ieguldījumu latviešu kora mākslā, kopš 1995. gada viņa ir Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere, bet 2004.gadā viņai pasniegta Ministru kabineta balva par mūža ieguldījumu kora mūzikas attīstībā.

Derkēvica līdzās klasiskajam repertuāram paplašinājusi latviešu kormūzikas bibliotēku, sadarbojoties ar latviešu mūsdienu komponistiem, īpaši Pēteri Vasku.

Koncertā piedalīsies gan koris “Dzintars”, gan bijušo Ausmas Derkēvicas kormeistaru un dziedātāju kori (“Salve”, “Sonante”, “Senaiskalns”, “Atskaņa”, Ausmas Derkēvicas bijušo dziedātāju sastāvs “Gold Amber”) – korus diriģēs Aira Birziņa, Baiba Ozoliņa, Ginta Pētersone, Laimdota Ivule, Zane Kažēna, Inga Graumane. Koncerta īpašais viesis – Māris Sirmais.