Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Rīgas kamerkora “Ave Sol” 50 gadu jubilejas noslēguma koncerts “Esi sveicināta, saule!”

Redakcija
Redakcija

Rīgas kamerkoris “Ave Sol” ar dažādiem koncertiem visa gada garumā svinēja savu 50 gadu pastāvēšanas jubileju. Kora jubilejas gads noslēdzās ar muzikāli vērienīgu un daudzveidīgu koncertu “Esi sveicināta, saule!” 2019. gada 2. novembrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā. Koncertā piedalījās Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, mākslinieciskais vadītājs, galvenais diriģents Andris Veismanis, diriģents Jurģis Cābulis. Solisti: Gerda Griķe, Egīls Jākobsons, Sniedze Kaņepe, Dārta Liepiņa, Anna Amanda Stolere, Artūrs Švarcbahs, Aija Veismane-Garkeviča un Ance Ieva Zavadska.

Koncerta viesi ˗ Vidzemes kamerorķestris, komponists Uģis Prauliņš, diriģents Mārtiņš Klišāns, pianiste Agnese Egliņa un čellists Ēriks Kiršfelds. Koncerta režisore ˗ Diāna Čivle, ebru zīmējumi ˗ Anda Kolosova. Koncertu vadīja Liene Jakovļeva un Orests Silabriedis. Koncerts tiešraidē bija klausāms Latvijas Radio 3 “Klasika” (tiešraides arhīvs: http://ejuz.lv/682l).

Koncertā izskanēja Alfrēda Kalniņa kompozīcija “Esi sveicināta, Saule!”, ko maestro Imants Kokars pašrocīgi pārveidojis, un šobrīd šī versija kalpo kā visiem zināmais kora “Ave Sol” episkais un monumentālais moto, Raiņa poēma “Ave Sol” komponistu Andra Sējāna un Kārļa Lāča komponētajos jaundarbos. XX un XXI gs. Eiropas un Latvijas komponistu dažādu stilu kormūzika. Koncerta fināls veidoja tiltu starp Rīgas kamerkora “Ave Sol” visu laiku paaudzēm. To iesāka Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantātes “Dievs, Tava zeme deg!” lūgšanas “Mūsu Tēvs debesīs” atskaņojums. Jāzepa Vītola balādi ar Ausekļa vārdiem “Gaismas pils” un latviešu tautasdziesmu “Rīga dimd” dziedāja visu paaudžu kora dziedātāji un koncerta publika.

Koncertu organizēja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības koncertorganizācija “Ave Sol”, atbalstīja Rīgas dome un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Rīgas kamerkori “Ave Sol” 1969. gadā dibināja un par tā māksliniecisko vadītāju kļuva profesors Imants Kokars. Kora galvenais uzdevums bija rosināt strādāt latviešu komponistus laikmetīgās kora mūzikas virzienā, paplašinot Latvijas koru repertuāru. Ir tapuši daudz muzikāli augstvērtīgu darbu, no kuriem liela daļa īpaši veltīti kamerkorim “Ave Sol”. Kora mākslinieki Imanta Kokara vadībā popularizējuši latviešu kora mākslu gan Latvijā, gan arī neskaitāmos koncertceļojumos un festivālos visā pasaulē.

Laika gaitā koris kļuva par Rīgas pilsētas muzikālo vizītkarti, par neatņemamu Rīgas un Latvijas kultūras mantojuma sastāvdaļu. Panākumi gūti, piedaloties neskaitāmos starptautiskos konkursos, kā arī muzicējot kopā ar pasaules slaveniem diriģentiem un orķestriem.

No 2000. gada līdz 2013. gada rudenim Rīgas kamerkora “Ave Sol” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Uldis Kokars, bet kopš 2013. gada oktobra kora galvenais diriģents ir Andris Veismanis, kormeistars Jurģis Cābulis.

Arī šodien Rīgas kamerkoris “Ave Sol” turpina meklēt arvien jaunus muzikālus izaicinājumus un piedalās drosmīgos projektos, kas balstīti uz dažādu mākslas žanru sintēzi, vienlaikus neaizmirstot arī latviešu un pasaules kora mūzikas klasikas popularizēšanu.