Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:21, Did:0, useCase: 0


Antonio Vivaldi "Gadalaiki" kā dabas harmonijas un cilvēka dvēseles atklāsme

Nu jau pagājušas pāris nedēļas, kopš Rundāles pilī izskanēja senās mūzikas koncerts, kurš tāpat kā iepriekšējos gados, noslēdzās ar Antonio Vivaldi Gadalaikiem. Taču vēl joprojām, tiklīdz aizveru acis, manā priekšā uzzied rozes un skan šī burvīgā, neaizmirstamā un neapšaubāmi ģeniālā mūzika, kas liek iegrimt dvēseles dzīļu bezdibeņos un domāt par mūžīgām vērtībām. Par to, ka nekas nepāriet un nepazūd bez pēdām. Par to, ka viss ir savstarpēji saistīts un mūžīgs. Tāpat kā mūzika...kā daba...kā dzīvība...

"Mūzika cilvēkā atklāj tos augstumus, kas mīt viņa dvēselē"
/R.U.Emersons/

Vivaldi "Gadalaiki" kā svaiga ūdens malks veldzē ikviena klausītāja izslāpušo dvēseli, izceļot labāko un skaistāko, kas atrodams dabā un cilvēkā. Tie atklāj smalkākās dabas noskaņas un nokrāsas, radot brīnumainu skaņu ainavu, kas solīti pa solītim izved mūs cauri plaukstošajam, čalojošu strautu un putnu dziesmām pieskandinātajam pavasarim, silta lietutiņa un svelmainu saules staru pielietajai vasarai, krāšņajam rudens pilnbriedam un bargajai, taču sudrabā vizuļojošajai ziemai.

Baudot šo neatkārtojamo mūziku, mēs varam ne tikai sadzirdēt visu dabas skaņu plašo spektru, bet domās arī saskatīt, sasmaržot un pat taktili sajust, cik harmonisku komponists radījis dabas ainavu, cik unikāls ir katrs gadalaiks un burvīga katra sīkākā nianse tajā. Tāpat kā cilvēka dzīve, sākot no piedzimšanas brīža un pirmā kliedziena pasaulei, līdz pat pēdējam elpas vilcienam...Neapšaubāmi, ka šāda skaņdarba atskaņošanai nepieciešama īpaša vieta un aura, un Rundāles pils tam, protams, ideāli piemērota. Šeit, starp tūkstošiem rožu un gaisā virmojošu ziedu aromātiem, Vivaldi mūzika skan vēl dzīvāk. Bet, pateicoties augstas klases mūziķiem: orķstrim Kremerata Baltica un solistiem Georgam Sarkisjanam ( vijole), Santai Vižinei (alts) un Ērikam Kiršfeldam (čells), "Gadalaiki" atdzīvojas mūsdienīgākā interpretācijā un skanējumā.

Vivaldi "Gadalaiki" Rundāles pils dārzā. Fragmenti

Lai arī šogad Senās mūzikas festivāls izskanējis, tomēr zinu- nākamgad tiksimies atkal, un no jauna caur vakara burvību un reibinošo rožu aromātu skanēs Vivaldi "Gadalaiki". Kā patiess dzīvības un dzīves valdzinājums, kā dabas harmonijas un cilvēka dvēseles atklāsme.

Uz tikšanos rundālē 2017.gada vasarā!

Iveta Apškrūma