Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:127, Did:0, useCase: 0


Mākslinieciska atraktivitāte un aizrautīga pašatdeve. Stāsts par Andri Nelsonu

Redakcija
Redakcija

Īpašās muzikalitātes, aizrautīgās pašatdeves, mākslinieciskās atraktivitātes un personības starojuma dēļ diriģentu Andri Nelsonu ir iemīlējusi un augstu novērtējusi gan publika, gan kritiķi un orķestru mūziķi visā pasaulē. Andra Nelsona pēdējo gadu panākumus cildina gan divas saņemtās Grammy balvas, gan dzimtenē atkārtoti piešķirtās Lielās Mūzikas balvas un visaugstākais valsts apbalvojums - Triju Zvaigžņu ordenis. Jau pavisam drīz diriģents kopā ar izcilo Leipcigas "Gewandhausorchester" viesosies arī Latvijā, sniedzot divus unikālus koncertus Latvijas Nacionālajā operā.

Visā pasaulē gaidītais latviešu diriģents, kuram šoruden, tieši mūsu valsts simtajā dzimšanas dienā - 18.novembrī apritēs četrdesmitā jubileja, dzimis Rīgā, mūziķu ģimenē un savu mūziķa karjeru sācis kā trompetists Latvijas Nacionālās operas orķestrī. Pēc tam apguvis diriģēšanas mākslu Latvijas Mūzikas akadēmijā un jau drīz vien pēc tās absolvēšanas kļuvis par Latvijas Nacionālās operas galveno diriģentu.

„Toreiz mans lēmums uzticēt Latvijas Nacionālās operas galvenā diriģenta amatu jaunam orķestra mūziķim, kurš sasniedzis 24 gadu vecumu un tikai sāk savu diriģenta karjeru, sabiedrībā tika asi kritizēts un uzskatīts par nepieņemamu. Taču jau pēc pirmajām Andra nodiriģētajām izrādēm LNO varēja redzēt viņa lielo talantu, ko šodien novērtē visā pasaulē. Tas bija nozīmīgs mākslinieciskās izaugsmes posms gan Andrim Nelsonam, gan Latvijas Nacionālajai operai. Esmu gandarīts un lepojos, ka šodien viņa lielais talants ir atzīts visā pasaulē, tostarp - ar divām Grammy godalgām, ” stāsta kādreizējais LNO direktors un Andreja Žagara Kultūras atbalsta un attīstības fonda vadītājs Andrejs Žagars.

Andris Nelsons savulaik vadījis arī Ziemeļrietumu Vācijas filharmonijas orķestri Herfordā, savukārt no 2008. gada līdz 2015. gadam bijis Birmingemas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs. Kopš 2014. gada diriģents ir arī pasaulslavenā Bostonas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs - jau pēc pirmās kopīgi aizvadītās sezonas līgums ar orķestri tika pagarināts līdz 2021.gadam.

Kā minējis ASV vadošais laikraksts „The New York Times”, Nelsona kungs Bostonas simfoniskajā orķestrī ieviesis ne vien panākumus, bet arī jauneklīgu un valdzinošu enerģiju, kas klausītāju rindās izraisījusi milzu ovācijas. Savukārt izdevums „The Boston Globe” uzsvēris Andra Nelsona mērķtiecīgo, precīzo un enerģisko diriģēšanu, kas orķestrī ieviesusi skaņas daili, tehnisko precizitāti un neviltotu entuziasmu.

Ar īpašu inaugarācijas festivālu 2018. gada gada februārī sākās arī Andra Nelsona gaitas pie Leipcigas „Gewandhausorchester” orķestra kapelmeistara - mākslinieciskā vadītāja pults. Nelsons kopā ar orķestri pavasarī devās savā pirmajā kopīgajā Eiropas tūrē, uzstājoties tādās prestižās vietās kā „Concertgebouw” koncertzālē Amsterdamā, „Musikverein” koncertzālē Vīnē, Parīzes filharmonijā un Elbas filharmonijā Hamburgā.

Oktobrī diriģents kopā ar „Gewandhausorchester” uzstāsies arī Rīgā - divos vakaros klausītājus gaida tikšanās ar diviem Gustava Mālera meistardarbiem Andra Nelsona Leipcigas „Gewandhausorchester” interpretācijā - 13. oktobrī Pirmā simfonija, kas pazīstama ar nosaukumu Titāns, savukārt 14. oktobrī tiks atskaņota Piektā simfonija, kuru klausītāji atpazīst gan pēc slavenā sēru marša, gan vēl zināmākā brīnumskaistā „Adagietto”.

13. oktobra koncertā uz skatuves redzēsim arī Kristīni Opolais, kuras izpildījumā varēsim baudīt ainas no Čaikovska operām „Jevgeņijs Oņegins” un „Pīķa dāma”. Pirmoreiz Latvijā skanēs Andra Dzenīša jaundarbs „Māra”, kas komponēts pēc Bostonas simfoniskā orķestra un Leipcigas „Gewandhausorchester” orķestra pasūtījuma un pirms koncerta Rīgā būs piedzīvojis pasaules pirmatskaņojumu Leipcigā 4.oktobrī. Savukārt 14.oktobra koncerta 1. daļā kopā ar Andri Nelsonu un „Gewandhausorchester” orķestri muzicēs izcilais zviedru trompetists Hokans Hardenbergers, kura pamudināts arī Andris Nelsons atsācis spēlēt trompeti.

Biļetes uz abiem koncertiem pieejamas tirdzniecībā visās Biļešu Paradīzes kasēs un internetā - Bilesuparadize.lv, un to cena ir no 50 līdz 200 eiro. Koncertus organizē Andreja Žagara Kultūras atbalsta un attīstības fonds.

Koncertcikls „Dzimuši Latvijā” ir Latvijas valsts simtgades notikums, kuru atbalsta Kultūras ministrija. Koncertciklā Latvijas klausītājiem tiek piedāvāta iespēja pieredzēt gan Latvijas jauno talantu, gan jau starptautiski atzītu un pasaulē pieprasītu mūzikas zvaigžņu uzstāšanos Latvijas koncertzālēs.