Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:281, Did:0, useCase: 0


“Kino Bize” aicina uz lekciju un diskusiju ciklu par kailumu, ķermeni un seksualitāti

Redakcija
Redakcija

Sākot ar 14. martu kinoteātrī “Kino Bize” (Rīgā, Elizabetes ielā 37) notiks lekciju un diskusiju cikls, kura fokusā būs kailums, ķermenis un seksualitāte mākslā un sabiedrībā. Interesentiem ievadlekcijas sniegs mākslas kritiķe Jana Kukaine, filozofs Andrejs Balodis un sociālantropoloģe Ieva Lange. Savukārt sadarbībā ar interneta žurnālu “Satori” piektdien, 16. martā, plkst. 19.00 notiks diskusija “Kailums un ķermenis mākslas un sabiedrības koordinātās”. Pēc lekcijām un diskusijas tiks demonstrēta austriešu-argentīniešu režisora Lukasa Valentas Rinera satīra “Tikumīga sieviete” (A Decent Woman, 2016), kas ironiski seko sievietes cīņai ar individuālajiem un sabiedrības priekšstatiem par seksualitāti un ķermeni.

Pasākumu ciklu trešdien, 14. martā, plkst. 18.00 iesāks mākslas kritiķes un filozofes Janas Kukaines ievadlekcija par seksualitāti un ķermeniskumu. “No vienas puses, kailums kā dzīvnieciskā un primitīvā izpausme ir antisabiedriska parādība, kas iezīmē norobežošanos un sociālo hierarhiju ignorēšanu. No otras puses, kailums var kļūt par līdzekli radikālai sociālai rīcībai, kad maigā Venēra pārvēršas par karojošo Amazoni,” uz kaila ķermeņa atrašanos pretrunīgu nozīmju spriedzes laukā norāda kritiķe.

Savukārt 16. martā plkst. 19.00 sadarbībā ar “Satori” rīkotajā diskusijā “Kailums un ķermenis mākslas un sabiedrības koordinātās” tiks iztirzāta ķermeņa un kailuma nozīme, mākslinieku pašcenzūra un cenzūra sabiedrībā, pievēršoties kailam ķermenim kā ideoloģiskam instrumentam un provocētājam. Sarunu moderēs filozofs un publicists, interneta žurnāla “Satori” galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins. Diskusijā piedalīsies dzejniece un publiciste Inga Gaile, fotogrāfe Inese Kalniņa, teātra režisors Vladislavs Nastavševs un filozofs un Rīgas Stradiņa universitātes docents Vents Sīlis. Diskusijas atšifrējumu būs iespējams izlasīt interneta žurnālā Satori | Galvenā

Otrdien, 20. martā, plkst. 18.00 ar ievadlekciju par marksismu un postmarksismu uzstāsies filozofs un Latvijas Kultūras akadēmijas docents Andrejs Balodis. Pēc nedēļas – 27. martā – plkst. 18.00 ievadu par nūdisma un natūrisma kultūru Latvijā sniegs sociālantropoloģe Ieva Lange. Kā norāda Lange, attieksme pret kailumu un ar to saistītās normas sabiedrībā mēdz būt pretrunu pilnas. “Noteiktos apstākļos atkailināšanās ir vairāk pieņemama, piemēram, kad kaili ir mazi bērni vai pacienti vizītes laikā pie ārsta, tomēr kopumā kails ķermenis sociālajā vidē atrodas kategorijā ārpus ierastā un publiskā, un kailums tiek uztverts kā sevišķs stāvoklis, kas gan telpas, gan attiecību ziņā parasti nozīmē intimitāti un privātumu,” attieksmi pret kailumu skaidro sociālantropoloģe.

Pēc ievadlekcijām un diskusijas paredzēta filmas “Tikumīga sieviete” izrādīšana. Sociālās satīras galvenā varone ir Belēna, kura strādā par mājkalpotāju ekskluzīvā un noslēgtā dzīvojamo māju rajonā Buenosairesas apkaimē. Otrpus šai buržuāziskajai sabiedrībai atrodas nūdistu-svingeru komūna, kurai sieviete drīz vien pievienojas. Belēna uzsāk dubultdzīvi – pusi dienas viņa uzkopj tenisa kortus un cep mafinus, bet otru – apmeklē tantras nodarbības un iepazīst savu ķermeni. Ja tu vēlies mieru, gatavojies karam – atļaušanās būt kailai kļūst par Belēnas un līdzbiedru lielāko cīņu.

2015. gadā Rīgas Starptautiskajā kino festivālā izrādīta Rinera debija pilnmetrāžā – distopija ar mistērijas elementiem “Parabellum” (2015), kurā argentīnieši gatavojas fiktīvam karam. Pats Riners apgalvo, ka viņa kino valodu formējuši rakstnieks Tomass Bernhards un režisors Mihaels Haneks, kuru daiļradei raksturīga asa modernās sabiedrības kritika. Satīrā “Tikumīga sieviete” autora rokraksts vienojas ar režisoru Ulriha Zeidla un Jorga Lantimosa interesi par sabiedrības un cilvēka kā sabiedriskas būtnes pētījumiem kino. Katram no mums ir ķermenis, tomēr, neskatoties uz to, mēs bieži vien jūtamies neērti ne tikai par citu kailumu, bet paradoksālā kārtā arī par savu kailumu.

Ieskats filmā:

Filma Tikumīga sieviete tiks izrādīta oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu un angļu valodā.
Plašāka informācija par ievadlekcijām, diskusiju un filmu pieejama: satori.lv un kinobize.lv