epadomi/Tava virtuve/Epadomi TV/Arhīvs/Reklāma

Baltijas filmu dienas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā

Drukāt

Baltijas valstīm tik simboliskajā 23. augustā, kad pirms 28 gadiem Lietuvu, Latviju un Igauniju vienoja vēsturiskais Baltijas ceļš, šogad sākas Baltijas filmu dienas, kuru laikā katras valsts iedzīvotāji divās dienās bezmaksas seansos varēs noskatīties jaunākās un labākās kaimiņvalstu spēlfilmas.

Baltijas filmu dienas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā

Baltijas filmu dienas ir trīs valstu kino institūciju – Nacionālā kino centra, Lietuvas kino centra un Igaunijas Filmu institūta – iniciatīva un kopīgi veidots pasākums, stiprinot trīs Baltijas valstu sadarbību kino jomā un vairojot skatītāju zināšanas par kaimiņvalstu filmām.
23. un 24. augustā Rīgā, Tallinā un Viļņā notiek bezmaksas kinoseansi, katrā valstī demonstrējot pa divām spēlfilmām no katras kaimiņvalsts un tiekoties ar filmu autoriem.

Kinoteātrī Splendid Palace būs iespējams noskatīties Igaunijā ārkārtīgi populāro ģimenes filmu Zupas pilsētas slepenā biedrība un 90. gadu vidē izspēlētu traģikomēdiju Mulsuma dienas, Lietuvas piedāvājums ir Emīlija, stāsts par 70. gadu jauniešiem Kauņā, un Senekas diena, kas tapusi kā Lietuvas kopražojums ar Latviju un Igauniju. (Filmu anotācijas lasiet pielikumā). Latviju kaimiņvalstīs pārstāvēs Renāra Vimbas debija Es esmu šeit (tiks demonstrēta gan Lietuvā, gan Igaunijā), Viestura Kairiša eps Melānijas hronika (Lietuvā) un Jāņa Norda pieaugšanas stāsts Mammu, es tevi mīlu (Igaunijā).

“Baltijas valstu filmu dienas ir solis kopīgas kultūras telpas virzienā, lai stiprinātu kvalitatīvu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas filmu atpazīstamību. Paradoksāli, bet par norisēm Holivudā nereti esam informēti daudz labāk nekā par norisēm kaimiņu valstu kinematogrāfijās. Joprojām Latvijas filmas izrādīšana Igaunijas vai Lietuvas kinoteātros ir retums, gluži tāpat kā Lietuvas un Igaunijas filmu izrādīšana Latvijas kinoteātros. Kaut pēdējos gados sadarbība kino jomā starp Baltijas valstu kino veidotājiem ir kļuvusi ciešāka, tomēr vēl tāls ceļš ejams, lai latviešu, igauņu un lietuviešu filmas kļūtu populāras un atpazīstamas tuvākajās kaimiņu valstīs,” uzsver Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Viņas igauņu kolēģe, Igaunijas Filmu institūta vadītāja Edīte Seppa piebalso: “Mūsdienās Baltijas filmas veiksmīgi ceļo pie skatītājiem visā pasaulē, bet mums jāpievērš vairāk uzmanības tieši kaimiņiem. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kinoinstitūciju kopīgā iniciatīva plānota vairāku gadu garumā, lai celtu gaismā līdz šim nezināmos kaimiņu sasniegumus kinomākslā”.

Baltijas filmu dienu iniciatīva tiks turpināta arī nākamgad, kad trīs Baltijas valstis svinēs savu simtgadi. Arī Lietuvā un Igaunijā, tāpat kā Latvijā, top sava simtgades filmu programma, un Baltijas filmu dienas kalpos par jau pārbaudītu platformu labāko darbu izrādīšanai kaimiņvalstīs.

Baltijas filmu dienu seansi notiks kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē 23. un 24. augustā no pulksten 18:00, katru vakaru divas filmas, ieeja bez maksas. Filmu seansos plānotas arī tikšanās ar filmas autoriem, precizēta informācija sekos vēlāk.

Tev jābūt autorizētam,

Izrāžu videofragmenti vairāk

Videointervijas vairāk