Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 0


Kas jāņem vērā, ja jums ieplānota magnētiskā rezonanse

Redakcija
Redakcija

Magnētiskā rezonanse (MR) mūsdienās ir viens no efektīvākajiem un informatīvākajiem vizuālās diagnostikas izmeklējumiem, ko ārsti savā ikdienā izvēlas pielietot samērā bieži, it īpaši, ja ir neskaidra diagnoze, ja citas izmeklējumu metodes nav devušas pārliecinošus rezultātus.

Ar magnētisko rezonansi var izmeklēt galvas un muguras smadzenes, kaulus, locītavas un muskuļu sistēmu, vēdera dobuma un iegurņa orgānus, ausis, acis, sirdi, asinsvadu sistēmu. Izmeklējuma laikā tiek iegūti detalizēti trīsdimensionāli attēli, kas ārstam sniedz ļoti būtisku informāciju, par pacienta veselības stāvokli.

Kas jāzina un jāņem vērā, ja plānots magnētiskās rezonses izmeklējums, uzzināsiet šajā rakstā.

Uz izmeklējumu līdzi jāņem visi vajadzīgie dokumenti

Protams, lai tiktu uz izmeklējumu, pacientam laikus jāsagatavo visi nepieciešamie dokumenti, kurus prasīs ārsts. Ja dodaties uz magnētisko rezonansi, tad obligāti līdzi ņemamo papīru kaudzītē jāieliek:
• personu apliecinošs dokuments;
• ārsta norīkojums uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu;
• analīžu rezultāti, kuros norādīts kreatinīna līmenis asinīs (atbild par nieru funkciju);
• iepriekšējo izmeklējumu rezultāti, analīzes, attēli, izraksti no stacionāra, ja tādi ir.

Tas viss nepieciešams, lai ārsts varētu droši veikt izmeklējumu, kā arī skatīt iegūtos attēlus jūsu veselības stāvokļa kontekstā. Ja ārsts jums ir izsniedzis norīkojumu magnētiskajai rezonansei, tad varat izvēlēties, kurā vietā izmeklējumu veikt. Uz izmeklēju VCA poliklīnikās varat pieteikties arī elektroniski, netērējot laiku zvanīšanai uz reģistratūru: https://www.vca.lv/magnetiska-rezonanse.html.

Izmeklējumu neveiks, ja ir grūtniecība līdz 12. nedēļai

Sievietēm jāņem vērā, ka magnētisko rezonansi neveic pacientēm, kuras ir mazuļa gaidību laikā līdz 12. nedēļai. Tas var apdraudēt grūtniecību. Tāpēc pirms izmeklējuma jāpārliecinās, ka neesat stāvoklī, jo mēdz gadīties, ka pirmajos mēnešos sieviete pati nepamana šo faktu. Protams, pastāv izņēmumi. Magnētisko rezonansi var izlemt veikt arī grūtniecības pirmajā trimestrī, ja situācija ir akūta un pacientes dzīvībai ir apdraudējums.

MR neveic, ja pacientam ir metāliski svešķermeņi

Tāpat MR izmeklējums nav iespējams tiem pacientiem, kuriem ķermenī ir kādi metāliski elementi vai implanti, piemēram, iekšējās auss implanti, mākslīgās vārstules, neiro un kardio stimulatori. Tā kā magnētiskās rezonanses iekārtas pamatā ir jaudīgs magnēts, tad metāliskas detaļas ar to nav savienojamas. Iekārta var izjaukt implantu pareizu darbību un apdraudēt pacienta dzīvību.

Pirms izmeklējuma jānoņem visas metāla detaļas

Ja nedrīkst būt metāliskas daļiņas ķermeņa iekšpusē, tad ir loģiski, ka tas attiecas arī uz ķermeņa ārpusi. Pacientam pirms izmeklējuma pilnībā jāatbrīvojas no visiem elementiem, kas varētu saturēt metālu. Tas attiecas uz visiem matu aksesuāriem, uz atslēgām, maku, bankas kartēm, rotaslietām, brillēm, monētām utt. Dāmām pat jānotīra dekoratīvā kosmētika, jo arī tā var saturēt metāliskas daļiņas, it īpaši skropstu tuša.

Ja ir klaustrofobija, izmeklējumu veiks vispārējā narkozē

Magnētiskās rezonanses iekārta atgādina tuneli, kurā tiek iebīdīts galds, uz kura guļ pacients. Cilvēkiem kuriem ir grūtības atrasties šaurā un slēgtā telpā un saglabāt mieru (klaustrofobija), izmeklējumu veic vispārējā narkozē. Tādā gadījumā pirms izmeklējuma vairākas stundas nedrīkst ēst, lai neapdraudētu savu dzīvību narkozes laikā. Vispārējā narkozē izmeklējumu parasti veic arī bērniem, jo viņiem ir grūtības izmeklējuma laikā saglabāt miera stāvokli.

Izmeklējuma laikā pacients netiek pakļauts rentgena staru iedarbībai

Viena no būtiskām magnētiskās rezonanses priekšrocībām ir tā, ka pacients nav pakļauts rentgena staru iedarbībai. Mēz visi zinām, ka rentgena starojums nedrīkst pārsniegt noteiktu normu, tāpēc arī izmeklējumu biežums ar iekārtām, kurām ir rentgena starojums, ir ierobežots. Magnētiskās rezonanses biežums nav ierobežots, to var izmantot pēc nepieciešamības.