Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 0


5 vienkārši soļi, lai cīnītos pret krākšanu

Redakcija
Redakcija

Aktuāla problēma kā sieviešu, tā vīriešu vidū ir krākšana un tās radītās negatīvās sekas. Traucēts nakts miers un labsajūta nav vienīgais nepatīkamais krākšanas radītais blakus efekts. Ilgstoša kaites neārstēšana paaugstina arī sirds saslimšanas risku. Aptieku tīkla Apotheka sertificēta farmaceite Laila Zālīte iesaka 5 vienkāršus dabīgos risinājumus un dzīvesveida maiņas “knifus”, kas var palīdzēt apturēt krākšanu.

Kas izraisa krākšanu?
Krākšana rodas gadījumā, kad gaiss, kuram jāieplūst degunā un mutē, tiek bloķēts. Traucējumu rezultātā rodas vibrācija, kas izraisa nepatīkamo krākšanas skaņu. Krākšanas izraisītais troksnis traucē ne tikai apkārtējiem mājiniekiem, kuri to dzird, bet arī pašam cilvēkam, kurš krāc. Nereti krākšanas dēļ cilvēks naktī mostas vairākas reizes, kā rezultātā no rīta ir pazeminātas darba spējas un lielākas garastāvokļa svārstības.

Maini gulēšanas pozu
Miega kvalitāti ļoti ietekmē poza, kādā cilvēks ir pieradis gulēt. Populārākā miega poza ir guļot uz muguras, kad mēles pamatne un mīkstās aukslējas iekrīt rīklē, kā rezultātā tiek izraisīta vibrācija un rodas krākšanas skaņa. Situāciju krietni uzlabo gulēšana uz sāniem, jo tad mēles pamatne un mīkstās aukslējas atrodas tādā pašā pozīcijā, kādā ir dienas lielāko daļu.

Izvairies no alkohola lietošanas pirms miega
Alkohols atslābina rīkles audus, kas izraisa krākšanu, tāpēc tas var būt arī iemesls pēkšņam krākšanas gadījumam. Lai izvairītos no alkohola radītajām negatīvajām sekām, ieteicams to nelietot vismaz 4 līdz 5 stundas pirms gulēt iešanas. Ja tomēr sanāk lietot alkoholu pirms miega, ir jācenšas gulēt uz sāna. Noteikti var izmantot lielu spilvenu, kas ir cilvēka augumā – tas palīdzēs atbalstīt visu ķermeni un nogulēt stabilā pozīcijā uz sāna.

Atver deguna elpceļus un regulāri maini gultas veļu
Ja deguns ir aizlikts apaukstēšanās, alerģijas vai kāda cita iemesla dēļ, pastāv stipri lielāka krākšanas iespējamība. Aizlikta deguna radītās sekas iespējams atvieglot, pirms gulēt iešanas ejot karstā dušā vai lietojot homeopātiskos līdzekļus. Tāpat arī labs līdzeklis mājas apstākļos ir sālsūdens, ar kuru ieteicams izskalot degunu, lai to atbrīvotu, un miegs būtu pilnvērtīgāks. Spilvenos un segās var uzkrāties ne tikai putekļi, bet arī dažāda veida alergēni un putekļu ērcītes, kas var kalpot par ieganstu krākšanai. Ieteicams vismaz reizi nedēļā izkratīt spilvenu no putekļiem, kā arī regulāri vēdināt istabu, jo arī svaigs gaiss uzlabo miegu un mazina krākšanas cēloņus.

Nostabilizē miega ritmu
Viens no krākšanas iemesliem var būt arī nepietiekams, neregulārs un traucēts miegs. Miegs pēc garām darba stundām ir dziļš un ilgs, līdz ar to mutes muskuļi atslābinās, kļūst vāji, kas veicina krākšanu. Tāpēc ļoti ieteicams ievērot stabilu miega režīmu. Vēlamais miega ilgums pieaugušam cilvēkam ir 7 līdz 8 stundas diennaktī.

Lai mazinātu krākšanu – izmēģini!
Arī aptiekās pieejamie medicīniskie līdzekļi palīdz novērst krākšanu, kā, piemēram, aukslēju plāksnītes, deguna aerosols, mutes dobuma aerosols, kā arī aerosols pret krākšanu. Lai noskaidrotu piemērotāko līdzekli krākšanas novēršanai, konsultējies ar farmaceitu. Pārrunājot jūsu individuālās vajadzības, noteikti atradīsiet veidus, kā krākšanu “nolikt pie miera”.