Layout: current: getSitedefLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:75, Did:0, useCase: 1


Nākamā lapa

Kas ir Starptautiskā sieviešu diena un kā tā radās? 08.03.2024 08:18

Šodien daudzās pasaules valstīs svin Starptautisko sieviešu dienu, par kuru tradicionāli tiek uzskatīts 8.marts. Arī pie mums šie svētki laiduši dziļas saknes, un mūsdienās tie visvairāk saistās ar obligātām dāvanām no vīriešu puses, kas visbiežāk ir tulpju pušķis, šampanietis un saldumi. Vai tā bijis arī svētku dienas rašanās pirmsākumos? Nebūt nē. Patiesībā visi jau sen aizmirsuši sieviešu dienas patieso būtību, tās sākotnējo politisko un sociālo jēgu praktiski atstājot bez ievērības. Kas tad patiesībā ir Starptautiskā sieviešu diena un kā tā radusies, to noskaidrosim šajā rakstā.

Valentīndienas ticējumi un kā radās šie svētki 14.02.2024 15:50

14. februārī jeb Valentīna dienā tiek svinēta visu mīlētāju diena. Diena ir nosaukta par godu Valentīnam, mīlētāju aizbildnim un vienam no trim svētajiem, kuri 14. februārī mira mocekļa nāvē. Bet kā tad īsti radās šie svētki? Leģenda vēstī, ka diena nosaukta priestera, svētā Valentīna vārdā, kurš 3. gadsimtā dzīvoja Romā.

Kāpēc latvieši svin Lāčplēša dienu 11.11.2022 09:50


Šodien, 11. novembrī Latvijā svin Lāčplēša dienu, atceras kaujās kritušos, dzied patriotiskas dziesmas,iededz svecītes un iet lāpu gājienos. Šie ir vieni no godātākajiem svētkiem Latvijā, jo tieši šajā dienā latviešu karavīri parādīja pasaulei, ka arī mazas valsts karaspēks var veiksmīgi aizstāvēt savu zemi pret daudz lielāku valstu armijām. Kas tad īsti notika šajās dienās 1919. gadā?

Kā radies Adventes kalendārs 04.12.2021 13:20


Ziemassvētku gaidīšanas laiks, kuru mēs dēvējam par Adventu , līdzinās kāpnēm ar četriem pakāpieniem, kas ved uz Kristus piedzimšanas svētkiem. Par godu šiem svētkiem savulaik radusies tradīcija izveidot Adventes kalendāru, kas nu jau vairākus gadus rotā arī daudzu Latvijas ģimeņu mājas. Sevišķi, ja tajās ir bērni.
Taču, vai jūs ziniet, kā radies Adventes kalendārs?

Kā radās slavenais Orenburgas lakats 04.10.2021 10:51

Senā Krievzeme visos laikos bijusi slavena ar saviem adīšanas meistariem. Izdoma, krāsu bagātība un lieliska izpildījuma tehnika raksturīga visiem seno rokdarbnieču adījumiem. Viens no šādiem brīnišķīgiem darinājumiem ir Orenburgas dūnvilnas lakats.

Kā radies vibrators? 23.09.2021 22:57

Vibrators tika izgudrots 18. gadsimtā, lai atvieglotu ārstu darbu, kas ar maksts masāžu ārstēja sieviešu histēriju un "dzemdes trakumu". Pirmais vibrators bija stacionāra ierīce, kuru darbināja tvaiks: galu galā 18. gadsimts tiek dēvēts par tvaika darbināmo mehānismu uzvaras gājiena gadsimtu. Ārsti nu varēja atpūtināt savas rokas, jo tvaika mašīna – vibrators tika galā ar uzdevumu un noveda sievieti līdz orgasmam četru līdz desmit minūšu laikā. Līdz šīs brīnummašīnas izgudrošanai dakteriem bija jānopūlas ar rokām reizēm pat veselu stundu, kamēr kārtējā histēriskā būtne tika vaļā no "iekšējā ļaunuma", sasniedzot orgasmu. Protams, ar vienu tādu seansu nepietika un dāmas apmeklēja šīs procedūras vairākas reizes nedēļā gadiem ilgi.

Kā radās Līgo, Jāņi un svētku tradīcijas 23.06.2021 23:34

Jāņus var uzskatīt par vislatviskākajiem svētkiem, kurus mūsu valstī oficiāli svin 23.jūnijā un 24.jūnijā. Jāņi ir vienīgie plaši svinamie svētki, kuru rituālajā izpildījumā vēl joprojām saglabājušās ļoti senas mūsu senču tradīcijas. Svētku pamatā bija pagāniskas tradīcijas, saistītas ar zemkopību, zemes auglības, saules un falla kultu, bet kā tad īsti radās šie populārie svētki?

Kurš izdomāja uzcelt pirmo sniegavīru pasaulē? 24.02.2021 16:41

Atnākusi ziema un ar savu salto elpu pārveidojusi pasauli. Ārpus pilsētu kņadas tā veido skaistu pasaku - apkārt pūkains sniegs, mirdzoša saule. Un kā uz burvju mājienu sāk parādīties jautri sniega vīri. Šī jaukā izklaide cilvēkiem pazīstama jau vairākus gadsimtus, bet vai zināt kurš pirmais izdomāja uzvelt sniegavīru?

Tā izskatījās pasaulē pirmā Ziemassvētku apsveikuma kartiņa 26.12.2020 15:04

Atceros vēl to laiku, kad uz katriem svētkiem no radiem un draugiem gaidījām apsveikuma kartiņas, kas glītā rokrakstā uzrakstītas un aploksnēs ievietotas, gaidīja, lai saņēmējs tās izņem no pastkastītes un izlasa. Tas tiešām bija neviltots prieks- saņemt šos mīlestības un laba vēlējumu pilnos sūtījumus. Nu šis laiks pagājis un arvien biežāk apsveikumi tiek sūtīti interneta vidē ar e-pastu starpniecību.
Taču, kā jau visam, arī apsveikuma kartiņām ir sava vēsture un, lūk, kā radās pirmā Ziemassvētku kartiņa.

Naudas ietekme uz mūsu dzīvi 4500 gados 15.05.2020 17:16

Jau kopš seniem laikiem naudai ir bijusi nozīmīga loma cilvēku dzīvē – vienalga, vai maksāšanas līdzekļi būtu reti gliemežvāki, dzelzs monētas, mazas atsperes vai apzīmogoti cēlmetāla gabali.

Ikebana - japāņu ziedu kārtošanas māksla iekšēja miera un harmonijas sasniegšanai 29.04.2020 21:01

Ikebana ir japāņu ziedu kārtošanas māksla, ko varētu tulkot kā- "dzīvie ziedi" vai "sakārtotie ziedi". Cits japāņu vārds, lietots šim pašam nolūkam,- kadō (ziedu ceļš). Valda uzskats, ka nodarbošanās ar ikebanu cilvēkam ļauj sasniegt iekšēja miera un harmonijas stāvokli. Ikebanas pirmsākumi Japānā meklējami 6. gadsimtā un ir cieši saistīti ar budisma ienākšanu šajā valstī- jau tad budistu mūki veica rituālus, kuru laikā uz altāra pie Budas kājām tika likti dzīvie ziedi. Pakāpeniski ikebana attīstījās, līdz 15. gadsimta vidū Rokkakudo templī (Kioto pilsētā) radās pirmā ikebanas skola ar nosaukumu Ikenobo, līdz ar to- pirmie ikebanas klasiskie stili. Skolas dibinātājs- Ikenobo Senno, bet pirmie skolnieki un skolotāji- budistu priesteri un sekotāji.

Kā radās Lieldienu zaķis? 12.04.2020 08:40

Lieldienas ir pavasara saulgriežu svētki, ko svin par godu pavasara un saules atnākšanai. Senos laikos ar rituālām darbībām šajā laikā mēģināja palīdzēt zemes atmodai un jau laikus nodrošināt zemes auglību, un veicināt tās svētību. Mūsdienās Lieldienas ir svētki, kuros sanāk kopā radinieki un draugi, vēl viens otram Priecīgas Lieldienas un sitas ar olām, ēd tās ar sāli, lai nemelotu, un piekopj izseno tradīciju – šūpošanos, lai vasarā odi nekož.

Nejaušie atklājumi 18.01.2020 21:51

Ne jau viss, kas ir atklāts, ir daudzus gadus ilgi pūliņi, lai sasniegtu savu mērķi. Dažreiz gadās vienkārši kaut ko atklāt. Mēģinot atklāt kaut ko vienu, atklāj pavisam ko citu. Interesantākās lietas, kas atklātas nejauši.

Kā radās „Klusa nakts, svēta nakts…”? 25.12.2019 11:06


„Klusa nakts, svēta nakts…” noteikti varētu nosaukt par Ziemassvētku himnu. Zulusu valodā pirmie šīs dziesmas vārdi skan – „ebusuku obungovele”. Botsvānas kristieši to iesāk ar vārdiem „Jusuke litke thola”, bet Japānas iedzīvotāji dzied: „Shitsukeki majonaka”. Ziemassvētki bez šīs dziesmas vairs nav iedomājami, „Klusa nakts, svēta nakts…” skan praktiski visās pasaules radiostacijās, televīzijās, ielās, tirdzniecības centros un daudzās jo daudzās mājās pie Ziemassvētku eglītes. Vācijā šī dziesma parādījās 1831. gadā. Interesanti, ka vienlaicīgi dziesmas pirmās notis sāka ieskandināja gan Berlīnes, gan Drēzdenes Ziemassvētkus. Tolaik tika teikts, ka teksta un mūzikas autors ir nezināms.

Tā izskatījās pirmās Ziemassvētku un Jaunā gada apsveikuma kartiņas 16.12.2019 18:25

Katrs no mums Ziemassvētkos vēlas sagādāt kādu jauku dāvaniņu saviem mīļajiem, bieži vien dāvanai klāt pievienojot apsveikuma kartiņu ar jaukiem novēlējuma vārdiem. Kartiņa, tieši tāpat kā dāvana, parasti tiek rūpīgi izvēlēta- ir taču svarīgi, kas uz tās attēlots. Mēs esam tik ļoti pieraduši pie apsveikuma kartiņām, ka šķiet,- tās eksistējušas vienmēr. Taču tā vis nav. Kartiņas, kādas mēs esam pieraduši tās redzēt, radušās samērā nesenā pagātnē.

Sešas nogrimušas senas pilsētas 02.10.2019 21:31

Jūras līmeņa celšanās, zemestrīces, plūdi, krastu erozija – tie ir tikai daži no iemesliem, kuru dēļ zem ūdens pazūd pilsētas un civilizācijas. Modernās tehnoloģijas ļauj ne tikai precīzāk izpētīt drupas, bet arī veidot trīsdimensiju vizualizācijas un restaurēt senlaiku dzīvi.

Saldējuma pirmsākumi jeb kā saldējums kļuva par iemīļotu latviešu gardumu 02.05.2019 19:53

Kas var būt labāks par atsvaidzinošu un gardu saldējumu siltajos vasaras mēnešos? Saldējums dažādās garšu variācijās un formās - uz kociņa un vafeļu glāzītēs, šokolādes glazūrā, ar ievārījumu un lielā ģimenes iepakojumā - ir mīlētāko gardumu saraksta neatņemama sastāvdaļa, un vairs nevaram iedomāties vasaru bez šī našķa, pat ja termometra stabiņš rāda ne tik vasarīgu gaisa temperatūru. Tikai iedomājieties - tagad Food Union ražotnē pagatavojam aptuveni 50 - 60 tonnas saldējuma katru dienu un viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērē vidēji 6,5 l saldējuma. Taču vai zini, kā ir radies saldējums?

Kas un kad izdomāja svinēt dzimšanas dienas? 27.04.2019 15:47

Dzimšanas dienas svinības esot radušās Senajā Ēģiptē, pēc tam šo tradīciju pārņēmuši Asīrijas augstmaņi. Vienkāršie ļaudis dzimšanas dienas nesvinēja, šie svētki pienācās tikai augstdzimušajiem vīriešu kārtas pārstāvjiem.

Cik vecs ir Jaunais gads? 01.01.2019 21:52

Lielākā daļa no mums svin Jauno gadu visu savu apzinīgo mūžu. Bet vai jūs kādreiz esat aizdomājušies par to, cik sena ir šī tradīcija un cik sena ir Jaunā gada svinēšana? Lai to noskaidrotu, nedaudz ieskatīsimies vēsturē.

Kā radies Ziemassvēku vecītis 30.12.2018 11:53

Mēs visi zinām, ka mūsdienu Ziemassvētku vecītis dzīvo Lapzemē. Tas ir tālu ziemeļos pie Polārā loka. Tur ir garas ziemas un īsas vasaras. Tur ir polārās naktis, kad saule neparādās virs horizonta un tumsa mijas ar puskrēslu vairākas dienas. Tur ir daudz sniega un ziemeļblāzma- vienreizēji skaista un neatkārtojama gaismas parādība, kuru skaidrā un aukstā laikā var novērot debesīs. Tur ir ziemeļbrieži un Ziemassvētku vecīša palīgi- rūķi, kas visu gadu čakli strādā, gatavojot dāvanas lieliem un maziem.
Bet kā tad viss sākās? Kur meklējami pirmsākumi Ziemassvētku vecītim?

Kā radušies kāzu simboli 29.09.2018 10:11

Visam ir vēsture. Arī kāzu simboliem. Uzzini kā tie radušies.

Kas ir Fen Šui (Feng Shui) (10) 19.09.2018 21:51

Fen Šui (Feng Shui) ir senās Ķīnas mācība par to, kā dzīvot saskaņā ar dabas spēkiem. Šai mācībai, kas ir gan māksla, gan zinātne, ir vairāk nekā 7000 gadus senas tradīcijas un saknes. To var pielietot ikdienas dzīves jomā, veidojot savu un apkārtējo harmoniju .

Kāds izskatījās pirmais krūšturis pasaulē. Krūštura vēsture fotogrāfijās 21.08.2018 21:38

Lūk, šāds izskatījās viens no pirmajiem pasaulē izgatavotajiem krūšturiem. Tā rašānās laiks- 1880.gads. Bet pirmais patents krūšturu izgatavošanai tika nopirkts pirms simts gadiem- 1914.gadā 3.septembrī. ASV patentu un preču zīmju birojs ar №1115674 to izdeva Mērijai Felpsai Džeikobai (Mary Phelps Jacob) tā saucamo "backless brassiere" izstrādājumu ražošanai.

Latviešu zinātnieku izgudrojumi, kas mainīja pasauli (3) 08.08.2018 17:38

Latvija var lepoties ne vien ar dabu, tradīcijām, arhitektūru, izciliem mūziķiem un sportistiem, bet arī ar Latvijas izcelsmes inovatoriem un izgudrotājiem, kuru atklājumi ir mainījuši pasauli, pastāstīja Pasaules brīvo latviešu apvienības ģenerālsekretāre Ilze Garoza.

Paradīze un elle dažādās reliģijās 09.09.2017 19:08

Rozā debesis ar zelta rotājumiem, gardi ēdieni un dzērieni kā no pārpilnības raga… vai mokošas sāpes, vaimanas un divnagains ragainis, kas sagaida sodrēju pilnā karstumā...Skaisti un ne tik skaisti pieņēmumi reliģijās par aizkapa dzīvi. Bet mūžsenais jautājums tā pa īstam arī paliek neatbildēts - kas tad īsti tur ir, otrā pusē?

Astoņi interesanti zinātnieku atklājumi pēdējo gadu laikā 05.08.2017 12:18

Ko mēs varam mācīties no pagātnes, kā šīs zināšanas varam izmantot nākotnes inovāciju radīšanai – šie ir jautājumi, uz kuriem ik dienu atbildes meklē neskaitāmi zinātnieki. Daži atklājumi ir patiešām satriecoši, bet reizēm pētniekiem palīdz vienkārša veiksme.

18.novembris arī Mickey Mouse jeb Mikipeles dzimšanas diena 18.11.2016 09:24

Mikipele (angļu: Mickey Mouse) ir multiplikācijas filmu tēls, kas nu jau ir kļuvis par The Walt Disney Company ikonu. To 1928. gadā izveidoja Volts Disnejs un Abs Aiverks un ieskaņoja Volts Disnejs. Izrādās, ka Mikipele ir tieši 10 gadus jaunāka par Latviju. Par tās dzimšanas dienu tiek uzskatīts 1928. gada 18. novembris, kur tā pirmo reizi parādījas multiplikācijas filmā Tvaikonis Villijs (angļu: Steamboat Willie). Lai gan Mikipele bija pārādījusies jau 6 mēnešus agrāk multiplikācijas filmiņā Lidmašīnu trakums (angļu: Plane Crazy), Tvaikonis Villijs bija pirmā Mikipeles multiplikācijas filma ar skaņu.

IVF jeb “apaugļošanas laboratorijā” pamatlicējam seram Robertam Edvardam – 91 29.09.2016 17:54

Otrdien, 27.septembrī britu zinātniekam, mākslīgās apaugļošanas metodes tēvam seram Robertam Edvardam apritētu 91 gads. Viņš tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem 20.gadsimta zinātniekiem, jo radīja “apaugļošanas laboratorijā” (in vitro fertilization, IVF) metodi: kādā veidā vīrieša un sievietes dzimumšūnas ir gatavas saplūst vienā veselumā laboratorijas apstākļos. Tas bija kardināls pagrieziens pāru neauglības ārstēšanā, kas līdzi nesa jaunu bioloģijas zinātņu attīstību.

Kā automobiļi pārtop unikālos meistardarbos? 09.02.2016 12:13

Pakistāniešu izcelsmes britu automobiļu dizainers Afzals Kans ir izveidojis plaukstošu starptautisku biznesu, kas nodarbojas ar automašīnu pārbūvi, lai panāktu, ka tās izskatās vienreizējas. Kana darbnīcas un trīs iespaidīgi auto saloni rūpējas par augstas klases klientiem, taču kā uzņēmējs viņš alkst paplašināt savu biznesu.

„National Geographic” priecēs skatītājus ar unikālu populārzinātnisku raidījumu „Atklājums” 06.11.2015 09:56

Izzinošais televīzijas kanāls „National Geographic” svētdien, 8.novembrī, plkst. 21:30 Latvijā un vēl 170 pasaules valstīs sāk demonstrēt jaunu populārzinātnisku raidījumu ciklu, kas vēstīs par vairākiem pasaules vadošajiem zinātniekiem un to, kā viņu modernās un progresīvās inovācijas mainīs pasauli un mūsu dzīvi tuvākā un tālākā nākotnē, pastāstīja kanāla pārstāve Tija Ezeriņa.

ASV 1 dolāra banknotes noslēpums 06.09.2015 18:53

Par dolāra simboliku daudz rakstījuši dažādi okulto simbolu pētnieki un konspirācijas teoriju piekritēji. Dolārs ir ne tikai pasaules valūta, bet arī mūsdienu globalizācijas simbols un attēli, kas atainoti uz tā, jau sen izraisa interesi un tiek pakļauti dažādiem skaidrojumiem. Taisnība bija Konfūcijam, kad tas teica:"Ne vārds vai vara, bet zīmes un simboli valda pār pasauli"

10 fakti, ko Tu iespējams, nezināji par kalnu riteņbraukšanu 10.10.2014 14:26

Kalnu riteņbraukšana ir iekarojuši milzu popularitāti visā pasaulē - vienam tas ir hobijs, citam - profesionāla nodarbe. Visiem, kas vēlas izbaudīt sportisku azartu, ir iespēja svētdien, 12.oktobrī, noslēgt Latvijas riteņbraukšanas sezonu "Jūrmalas MTB velomaratonā"! Taču kur radies un kā attīstījies šis sporta veids? Ielūkojamies faktos un vēstures lappusēs!

Seno kultūru paralēles un saistība ar Lielvārdes jostu 21.08.2014 18:32

Ne tikai tolteku, arī senēģiptiešu, ķeltu un tibetiešu kalendāri tika radīti ar vienu mērķi – sinhronizēt Makrokosmā un Mikrokosmā notiekošos procesus. Maksimāli pielāgot cilvēku dzīves ritmu, kosmosā ritošajiem cikliem, kuros pati Saule riņķo citas bezgala lielākas sistēmas ietvaros. Mēs esam uztverošas būtnes. Laiks plūst caur mums un pārvēršas pagātnē (pēdas laika smiltīs). Ikviens no mums ik brīdi, šeit un tagad,– izvēlas vienu no potenciālajām nākotnēm.

Viena spilvena stāsts (1) 31.07.2014 20:04

Šajā stāstā, tieši tāpat kā visīstākajā piedzīvojumu romānā, būs gan veikli iepīta intriga un drosmīga avantūra, gan desmitiem epizožu ar aizdomās turētajiem, gan dīvaina mīlestība un neiedomājama greznība, gan arī skumja nabadzība un brīnumaina atdzimšana.
Stāsts būs par visparastāko spilvenu. It kā parasts...bet cik bagāta un piedzīvojumiem pilna dzīve!

Kā radās Ziemassvētku vecītis? 24.12.2013 07:02

Mēs visi zinām, ka mūsdienu Ziemassvētku vecītis dzīvo Lapzemē. Tas ir tālu ziemeļos pie Polārā loka. Tur ir garas ziemas un īsas vasaras. Tur ir polārās naktis, kad saule neparādās virs horizonta un tumsa mijas ar puskrēslu vairākas dienas. Tur ir daudz sniega un ziemeļblāzma- vienreizēji skaista un neatkārtojama gaismas parādība, kuru skaidrā un aukstā laikā var novērot debesīs. Tur ir ziemeļbrieži un Ziemassvētku vecīša palīgi- rūķi, kas visu gadu čakli strādā, gatavojot dāvanas lieliem un maziem.
Bet kā tad viss sākās? Kur meklējami pirmsākumi Ziemassvētku vecītim?

Kā radās šausmu filmas? 05.08.2013 21:07

Viena pēc otras no Holivudas līdz mūsu kinoteātriem nonāk arvien jaunas filmas, kas iekaro skatītāju sirdis. Katram savai gaumei - šausmu filmas, drāmas, romantiskas komēdijas, parodijas un trilleri.

Senči galda salvetēm (2) 11.07.2012 19:52

Galda salvešu pirmsākumi meklējami jau pirms 3500 gadiem, kad senajā Grieķijā salvešu vietā izmantoja vīģes lapu, ar kuru vergam tika pavēlēts saimniekam noslaucīt lūpas.

Interesanti fakti par garo gadu 17.04.2012 09:27

Viss sākās no Jūlija Cēzara: reformējot kalendāru, viņš lika ielikt vienu dienu tur, kur pirms tam atradās papildus mēnesis mercedonijs- starp 23 un 24 februāri. Tā nu sanāca, ka reizi četros gados februārī bija divi 24. datumi. Kaut gan tajā laikā romiešiem bija savdabīga laika skaitīšanas sistēma, un 24 datums tika apzīmēts kā "sestā diena līdz marta kalendām".

Kad un kā pornogrāfija kļuva plaši pieejama tautas masām (2) 24.03.2012 14:04

Lai arī Viktorijas laikmetā morāle tika bargi pieskatīta, tieši šajā laika posmā uzplauka komerciālā pornogrāfija. Ja agrāk, runājot mūsdienu juridiskajos terminos, pornogrāfiska rakstura materiālus izgatavoja tikai augstāko aprindu pārstāvjiem un to darīja augsti apmaksāti mākslinieki, tad 19. gadsimtā tā kļuva pieejama vidējiem un pat zemākiem slāņiem. Pornogrāfijas izplatību neapšaubāmi ietekmēja zinātniski tehniskās revolūcijas atklājumi, proti, drukas un foto attīstība.

50 gadu jubileja sieviešu zeķubiksēm. Kā viss sākās? 13.01.2012 14:38

Vai zinājāt, ka sieviešu zeķubikses – šo savu izgudrojumu - Īvs Senlorāns prezentēja pavisam nesenā pagātnē- 1962. gada 13. janvārī. Un Eiropas dāmas sākotnēji par tām nemaz neizrādīja lielu sajūsmu.
Taču zeķubikses ir pazīstamas jau kopš 16. gadsimta, tikai.... tad tās tika šūdinātas vīriešiem, bet vēsturē pirmās slavenās drēbes kājām bija parastas auduma lupatiņas, aptītas kājai apkārt līdz augšai. Šo dizaineru brīnumu valkāja Romiešu impērijas laikos.

Nākamā lapa