Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:258, Did:0, useCase: 0


Vērtīgi padomi, lidojot grūtniecības laikā un kopā ar jaundzimušajiem

Redakcija
Redakcija

Ģimenes pieaugums bieži ievieš pārmaiņas arī ģimenes atpūtas ceļojumu plānos. Tas nebūt nenozīmē ceļošanas izslēgšanu no jauno vecāku dzīves, taču būtiski laikus parūpēties, lai lidojums un atpūta nekaitētu mazuļa un māmiņas veselībai. Lai vasaras atvaļinājums kopā ar ģimeni noritētu bez raizēm, viena no vadošajām tūrisma aģentūrām Latvijā “Latvia Tours” sadarbībā ar Rīgas Dzemdību namu par godu Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai apkopojusi virkni noderīgu padomutopošajām māmiņām un jaundzimušo vecākiem, kas atvieglos lidošanas procesu.

Lidošana dažādos grūtniecības laikos

Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, lidmašīnā droši var kāpt līdz pat 27.grūtniecības nedēļai. Jebkurā gadījumā – pirms iegādāties biļetes lidojumam, ir vērts sev uzdot jautājumu – vai sagaidāmais lidojuma mērķisir tā vērts, lai pakļautu riskam savu un gaidāmā bērniņa veselību. Īpaši par to jāpiedomā, ja lidojums paredzēts vairākustundu garumā.

“Laikā no 28. līdz 35. grūtniecības nedēļai, lai ceļotu ar lidmašīnu, pasažierei ir nepieciešama medicīniskā izziņa par veselības stāvokli un grūtniecības nedēļu. Medicīniskajai izziņai jābūt izdotai ne vēlāk kā 2 nedēļas pirms izlidošanas. Būtiski – lidojumi pēc 36. grūtniecības nedēļas nav atļauti. Ja gaidāms vairāk nekā viens mazulis, tad lidot nav atļauts, jau sākot ar 34. grūtniecības nedēļu,” skaidro “Latvia Tours” atpūtas sektora vadītāja Inga Freiberga.

Rūpes par veselību arī lidojuma laikā

“Līdzi jāņem visi ar grūtniecību saistītie dokumenti, ceļojot Eiropā – obligāti jābūt EVAK kartei, kas nodrošina neatliekamo medicīnisko palīdzību jebkurā Eiropas Savienības valstī. Ja jādodas ārpus ES – grūtniecēm noteikti nevajadzētu taupīt uz ceļojuma apdrošināšanas rēķina, iekļaujot tajā arī medicīnisko palīdzību,” stāsta Rīgas Dzemdību nama Ambulatoriskās nodaļas vadītāja Sniedze Krūmiņa.

Ārste lidojuma laikā iesaka kājās vilkt kompresijas zeķes, turklāt labāk izvēlēties garās zeķes, kas nosedz arī augšstilbus. Somā jābūt visiem medikamentiem, ko topošā māmiņa lieto ikdienā un kurus tai noteicis ārsts. Medikamentiem jābūt oriģinālajos iepakojumus.“Tie ir specifiski gadījumi, kad ir jābūt ārsta zīmei un jāpilda MEDA (īpašas medicīniskās prasības) forma, lai zāles varētu ņemt rokas bagāžā. Aptiekās nopērkamus medikamentus drīkst vest rokas bagāžā, ja tie paredzētipersonīgai lietošanai un nav kādas psihotropās vai aizliegtās vielas,”uzsver I. Freiberga.

Ja konkrētās valsts likumi paredz potēšanos pret kādu infekcijas slimību, grūtniecei noteikti jādodas uz konsultāciju pie infektologa, turklāt pirms katras potes jāizvērtē tās potenciālā ietekme uz grūtniecības norisi.
Ierobežojumi, lidojot ar zīdaini

Pirmais un galvenais noteikums – ja bērns ir dažas nedēļas vecs, doties ceļojumā ar lidmašīnu var tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā. “Šādā vecumā zīdainim ir ļoti trausla imunitāte, bet lidostās, kā zināms, ik dienu apgrozās tūkstošiem cilvēku, ar kuriem zīdaiņiem vairāk vai mazāk nāksies saskarties. Pakļaut zīdaini šādam riskam nedrīkst tikai tādēļ, ka gribas pabūt ārpus valsts. Ja ļoti vēlaties doties ceļojumā, tad to vajadzētu plānot ne ātrāk kā pēc mazuļa astoņu mēnešu vecuma sasniegšanas,” iesaka Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe Ilona Gulbe.

Zīdaiņa sēdvieta lidmašīnā

Ja biļete zīdainim ir bez vietas ar no seat statusu, tad pieaugušajam pasažierim lidojuma laikā bērns ir jātur rokās, līdz ar to viens pieaugušais nedrīkst lidot kopā ar vairāk nekā vienu zīdaini.
“Jāatceras, ka lidmašīnā zīdainim nav atsevišķa sēdvieta, mazulis ir jātur klēpī un jāpiesprādzē ar drošības jostām lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās laikā. Ja bērnam rezervē atsevišķu sēdvietu (šis ir maksas pakalpojums), tad dažas aviokompānijas iesaka ņemt savu krēsliņu, taču jārēķinās, ka atsevišķas aviokompānijās bērnu/zīdaiņu auto sēdeklīši netiek pieņemti pārvadāšanai. Tālākos lidojumos iespējams pieprasīt arī šūpulīti (babycot). Tas noteikti jādara iepriekš un jāprecizē aviokompānijas noteikumus – attiecībā uz bērna vecumu un svaru,” skaidro I.Freimane.

I.Gulbe atgādina, ka māmiņai līdzi jābūt medikamentu minimumam – pret iesnām, vēdera sāpēm, paaugstinātu temperatūru. Svarīgi ir ādas kopšanas līdzekļi un arī termometrs. Visas šīs pirmās nepieciešamības preces noteikti ir arī lidmašīnas apkalpes rīcībā un droši drīkst tās jautāt, tomēr sirds būs mierīgāka, ja viss būs pie rokas.
Bērnu ratiņu pārvadāšana

Bērnu ratus var pārvadāt bez maksas, ja zīdainis ir vecumā līdz 2 gadiem, taču tiem jābūt salokāmiem vai izjaucamiem. Klients var izvēlēties vai nodot tos kopā ar bagāžu, vai pie iekāpšanas lidmašīnā. Ja ratu izmērs neatbilst rokas bagāžas izmēriem, tos novietos pie pārējās bagāžas.

Krūts barošana lidojuma laikā

Lidmašīnai paceļoties un nolaižoties, kabīnē mainās gaisa spiediens, kas bieži vien rada ausu aizkrišanu. Daļa bērnu to pat nesajūt, bet citiem tas var radīt nepatīkamas sajūtas. Šādos gadījumos bērna barošana ar krūti vai pudelīti, veicinot rīšanas kustības, var palīdzēt pārvarēt nepatīkamo brīdi.

“Lielākoties mātes izvēlas palikt sēdvietā un barot bērnu turpat, iesienot bērnus slingos vai apsedzot ar kādu lakatu vai drānu. Ja lidmašīnā ir kāda brīva rinda ar sēdvietām, māte var doties arī turp. Noteikti, nevajag kautrēties lūgt palīdzību stjuartēm, jo, iespējams, viņas var piedāvāt kādu risinājumu,” pārliecināta I.Freiberga.