Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:69, Did:0, useCase: 0

Nolaupītā astronomijas studente, kuras vārdā nosaukts asteroīds

Jau 35 gadus Zaida Franza nav varējusi atrast savu meitu. Meiteni, kas sapņoja kļūt par astronomi. Meiteni, kas pazuda bez pēdām. Tagad mātei, kura joprojām nav atmetusi cerības, vismaz ir vieta kosmosā, kurp raidīt savas domas.

Ana Terēze Diego bija 22 gadus veca astronomijas studente, kad viņa tika nolaupīta 1976. gada 30. septembrī no La Platas Nacionālās universitātes bibliotēkas. Tas notika Argentīnas militārā režīma laikā, kas valdīja no 1976. līdz 1983. gadam.

Meitenei, kura nav atrasta vēl šobaldien, Starptautiskā Astronomijas savienība nolēma veltīt vienu no asteroīdiem, kas riņķo starp Marsu un Jupiteru.

"1970. gados Diego bija izcila studente La Platas astronomijas observatorijā, kas atdeva savu dzīvību, lai aizstāvētu brīvību," atzina Starptautiskās Astronomijas savienības Mazo ķermeņu nomenklatūras komiteja.

Asteroīdu 1975. gadā atklāja Argentīnas astronoms Mario Cesko. Mazā planēta riņķo ap Sauli galvenajā asteroīdu joslā starp Jupiteru un Marsu. Asteroīda, kas turpmāk tiks dēvēts par Anadiego, orbitālais periods ir 4,1 gads.

"Mana dārgā meitiņ, tagad vismaz es varu tev rakstīt, tagad, kad man ir vieta, kur tevi sameklēt - asteroīds 11441 starp Marsu un Jupiteru," rakstīja pazudušās meitenes māte.

11441 ir pirmais asteroīds, kurš nosaukts Argentīnas militārā režīma upura vārdā. Laika posmā no 1976. līdz 1983. gadam tika iznīcināti tūkstošiem brīvības cīnītāju un nevainīgu cilvēku. Lielākā daļa tika nolaupīti, spīdzināti un iznīcināti, bet ķermeņi aprakti nezināmās vietās. Citus sazāļoja un dzīvus izmeta no lidmašīnām kilometriem tālu prom no krasta.

Argentīnas kriminālās antropoloģijas komandai līdz šim ir izdevies identificēt 510 cilvēkus, kas ir niecīga daļa no tiem tūkstošiem, kuri pazuda savas pārliecības un politiskās darbības dēļ. Saskaņā ar oficiālajiem datiem, pavisam kopā tika nogalināti 13 000 cilvēku, lai gan cilvēktiesību aktīvisti ir pārliecināti, ka šis skaitlis ir gandrīz 30 000.

Franza pastāstīja, ka asteroīda nodēvēšana viņas meitas vārdā ir palīdzējusi aizpildīt tukšumu, kuru māte jutusi kopš nolaupīšanas.

"Es tā arī neesmu atradusi viņas mirstīgās atliekas," teica māte. "Tagad es zinu, ka viņa ir asteroīds, kas nes manas meitas vārdu. Ne tikai viņas, bet arī pārējo pazudušo."

"Man ienāca prātā laba doma, nosaukt asteroīdu studentes vārdā, kura gribēja kļūt par astronomi un cīnījās par saviem ideāliem," teica astronomijas fakultātes dekāns Adriāns Brunīnī.

"Šī jaunā sieviete varētu sēdēt manā vietā," teica Argentīnas prezidente Kristīna Fernandeza, kura 1970. gadu sākumā arī mācījās La Platas universitātē.

"Mums abām patika matemātika un fizika, bet mēs nerunājām daudz par astronomiju. Kad mēs nerunājām par politiku, par slepkavībām un mūsu draugu un kolēģu pazušanu, mēs runājām par savām ģimenēm. Ana ļoti mīlēja savu tēvu, metemātiķi, kurš mira 1975. gadā," atcerējās Diego draudzene un politisko aktivitāšu līdzgaitniece Karmena Nuneza.

"Es aizveru acis un redzu tevi kā mazu gaismiņu uz asteroīda, kopā ar visiem pazudušajiem, kas lūkojas lejup uz mums un uzsmaida. Man šķiet, ka es jūtu, ka tev klājas labi, ka ar prieku mūs gaidi un esi pārliecināta, ka cilvēce atradīs miera, vienotības un harmonijas ceļu," rakstīja māte.

STARSPACE - ASTRONOMIJAS PORTĀLS UN OBSERVATORIJA