Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:69, Did:0, useCase: 0

Jānis Rozentāls (1866 - 1916)

Jānis Rozentāls (1866 - 1916)
Jāņa Rozentāla pašportrets

Viens no latviešu nozīmīgākajiem gleznotājiem 19. - 20. gs. mijā. Neliels ieskats viņa dzīvesstāstā un daiļradē.

Rozentāls dzimis Saldus pagastā. Pie daiļkrāsotāja J. Celēviča viņš apguva krāsotāja amatu, vēlāk mācījās Rīgas vācu amatnieku biedrības amatniecības skolā. Rozentals studēja Pēterburgas Mākslas akadēmijā, kur 1888. gadā uzsāka mācības kā brīvklausītājs. Akadēmiju viņš beidza 1894. gadā. Viņa diplomdarbs "No baznīcas" (1894.) bija pirmais diplomdarbs akadēmijā ar nacionālu sižetu. Latvijā Rozentāls nolēma to gleznot kādā no pulciņa "Rūķis" sanāksmēm.
Rozentāls apprecēja somu dziedātāju Elliju Foreseli un apmetās Rīgā Alberta ielā 12. Strādāja par mākslas pasniedzēju un māksliniecisko redaktoru.

Rozentāls bija viens no pirmajiem, kas 19. gs. beigās glezniecībā precīzi un tieši sāka atainot tautas dzīvi. Nozīmīgu vietu gleznotāja darbībā ieņēma portreta žanrs, tomēr viņš gleznojis arī sadzīves žanra ainas, simboliskas un fantastiskas kompozīcijas ar mitoloģiskiem, reliģiskiem vai latviešu folkloras sižetiem, kā arī ainavas, altārgleznas, darbojies monumentālajā mākslā, lietišķajā un stājgrafikā.

Individuālajā stilā atspoguļojas gadsimtu mijai raksturīgas pārvērtības - atbrīvošanās no akadēmiskās skolas, impresionisma, simbolisma, jūgendstila, postimpresionisma iespaidi. Sižetiski 1890. gados Rozentāla daiļradē dominēja tautas dzīves attēlojums ("Uz lieveņa", "Veļas mazgātājas"). Rozentāls gleznojis arī akvareļus par sadzīves tēmām ("Tirgus", "Krogā"), tiešs dzīves vērojums šeit apvienots ar ironisku sadzīves vērtējumu.

Rozentāla daiļradē nozīmīgu vietu ieņem jūgendstila un simbolisma darbi, kuriem raksturīgs teiksmains sižets un jūgendstila kolorīts. Par sevišķi izcilu jūgendstila paraugu J. Rozentāla mākslā uzskatāms darbs "Princese un pērtiķis" (1913.).

Jāņa Rozentāla vēstures un mākslas muzejs.

Līdz 1945.gadam Saldum sava muzeja nav bijis. Taču pirmā mākslas izstāde saldeniekiem rādīta jau 1924.gadā.Tā bijusi ceļojoša izstāde un pastāvējusi gandrīz divus gadus. Tikai 1947. gada 16.maija ar LPSR Ministru padomes pavēli tiek noteikts, ka latviešu glezniecības pamatlicēja, izcilākā reālista Jāņa Rozentāla projektētājā mājā Saldū ierīkojama mākslinieka piemiņas vieta, un Saldus muzejs sāk savu pastāvēšanu ar Jāņa Rozentāla vārdu.

Muzejs atrodas latviešu profesionālās glezniecības vecmeistara Jāņa Rozentāla (1866–1916) projektētā un 1900. gadā celtā mājā-darbnīcā, kur mākslinieks dzīvojis 1900.–1901. gadā. Ēkai ir memoriāla vērtība. Muzejā var apskatīt mākslinieka biogrāfisko ekspozīciju un oriģināldarbus, kas ļauj iepazīt 19.gs.beigu un 20.gs. Latvijas lauku ļaužu dzīvi, jo mākslinieks savos darbos pildījis sava laika hronista funkcijas. Muzeja iespējams arī gūt ieskatu Saldus rajona vēsturē no aizvēstures līdz mūsdienām.

Muzeja divos stāvos eksponēti J. Rozentāla oriģināldarbi un personīgās lietas. Nozīmīgākie no tiem ir gleznotāja agrīnās daiļrades perioda gleznas. Muzejā izstādīti 559 dažādi materiāli par mākslinieka dzīvi un daiļradi. Nelielajā izstāžu zālē skatāmas mākslas un vēstures izstādes. Muzejā tradicionāli tiek pasniegta J. Rozentāla prēmija Saldus novada māksliniekiem un kopš 1999. gada – par devumu izglītībā un pētniecībā – novadnieka, vēsturnieka Edgara Dunsdorfa prēmija. Muzejs darbojas kopš 1949. gada. Tā krājumā ir 37 000 vienību.

     [+] [-]

, 2010-09-18 13:58, pirms 9 gadiem
Labs raksts skolai!

     [+] [-]

, 2010-09-18 14:52, pirms 9 gadiem
Nebrīnīšos, ja šo rakstu skolnieki izmantos savos darbos.