Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:326, Did:0, useCase: 0

Piecas lietas, ko zinām par dzimumu identitāti

Redakcija
Redakcija

“Es jūtos un esmu sieviete,” ja šādi paziņo vīrietis, tas šokē sabiedrību. Taču, izrādās, transseksuāļu jeb cilvēku, kuru dzimuma identitāte un izpausmes neatbilst tradicionālajiem priekšstatiem, ir gana daudz.

“National Geographic” pirms dokumentālās filmas “Dzimumu revolūcija ar Keitiju Kuriku” pirmizrādes apkopojis informāciju par dzimumu identitāti, ar to saistītajām problēmām un populārām transseksuālēm. Keitijas Kurikas filma būs skatāma svētdien, 5.februārī.

Seksuālā identitāte atšķiras no dzimuma identitātes

Tradicionālie priekšstati par dzimumu strauji mainās. Tiek pieņemts, ka bioloģiskais dzimums, dzimuma identitāte un seksuālā orientācija ir dažādas lietas. Ikvienam no mums ir bioloģiskais dzimums – vīrietis, sieviete vai interseksuālis. Ja personai ir XX hromosomas, to parasti uzskata par sievieti, bet personu, kurai ir XY hromosomas – par vīrieti. Taču mēdz būt arī cilvēki, kuriem ir XXY, XYY un vēl cita veida hromosomas. Zinātnieki nav pārliecināti, cik bieži tas notiek, taču ASV Nacionālais veselības institūts lēš, ka apmēram vienam no 500 jaundzimušajiem ir lieka X hromosoma.

Seksuālā orientācija ir neatņemama vai ilgstoša emocionāla, romantiska vai seksuāla piesaiste citiem cilvēkiem. Dzimuma identitāte ir dziļas cilvēka izjūtas un pašidentifikācija ar dzimumu, kurā tas jūtas komfortabli. Tās ir iekšējās sajūtas: vīrietis, sieviete vai vēl kas cits. Dzimuma identitāte var būt un var arī nebūt saskaņota ar bioloģisko dzimumu. Uzskata, ka tā sakņojas kultūrā – kāda uzvedība ir pieņemama sievietēm un vīriešiem, ko viņiem vajadzētu vai nevajadzētu darīt ikdienā, dzimumu līdztiesības jomā, u.c.

Ne visi transseksuāļi maina dzimumu

Transseksuāļi domā, ka viņi ir dzimuši nepareizā ķermenī. Taču ne visas transpersonas vēlas veikt veikt dzimumu maiņas operācijas, bieži vien tiek izmantotas citas procedūras. Hormonu terapija, kurā izmanto estrogēnu vai testosteronu, var mainīt organisma seksuālo ķīmiju, ir veids, kā daži transseksuāļi nomaina dzimumu. Estrogēna terapija var mīkstināt ādu, samazināt nevēlamu ķermeņa apmatojumu un tauku struktūru, padarot to sievišķīgāku. Savukārt testosterona terapija pazemina cilvēka balss tembru, stimulē apmatojuma augšanu un izbeidz menstruālo ciklu.

Cita iespēja ir plastiskā vai rekonstruktīvā ķirurģija, lai izveidotu atbilstošus dzimumorgānus, krūšu noņemšanas vai palielināšanas, sejas operācijas. Tas var palīdzēt veikt vēlamās izmaiņas. Sievietes, kas vēlas kļūt par vīriešiem, var vēlēties izņemt dzemdi vai olnīcas, bet vīriešiem – operācija, kas samazina Ādama ābolu.

Trūkst ticamas informācijas par to, cik daudz sabiedrībā ir transseksuāļu

Tā kā transseksuāļi dažādu iemeslu dēļ bieži neatklāj savu identitāti, tad ticamu pētījumu visā pasaulē ir ļoti maz Tāpat ir grūti izprast, cik procentu iedzīvotāju sevi uzskata par transpersonām. Tā, piemēram, 2011.gadā ASV Kalifornijas universitātes pētnieki pēc informācijas apkopošanas no četrām valsts un divām atsevišķu štatu līmeņa aptaujām secināja, ka par transpersonām sevi uzskata 700000 cilvēku jeb 0,3% populācijas.

Dzimumu identitāte vairs nav ne garīga, ne psihiatriska saslimšana

ASV termins “dzimumidentitātes traucējumi” reiz bija diagnoze, kas atrodama Amerikas psihiatru asociācijas Diagnostikas un statistikas rokasgrāmatā. Tādējādi, piemēram, vīrietis, kurš uzskatīja sevi par sievieti, tika uzskatīts par garīgi slimu. Rokasgrāmatas jaunākajā laidienā ir minēts vien termins “dzimumu distrofija”, kas fokusē uzmanību uz cilvēkiem, kurus satrauc paša identitāte. Tādējādi transpersona var saņemt nepieciešamo palīdzību, piemēram, hormonu terapiju vai konsultācijas, lai tiktu galā ar savām emocijām.

No 2107.gada 1.janvāra transpersonu identitāte vairs nav psihiatriska saslimšana arī Dānijā. Tiesa, Pasaules Veselības organizācijas klasifikatoros transseksuālismu joprojām pieskaita dzimumidentitātes traucējumiem. Tas ir svarīgi, jo lai cilvēks oficiāli varētu mainīt dzimumu, lielākajā daļā Eiropas valstu tiek pieprasīts psihiatra novērtējums. Dažās valstīs oficiāla dzimuma maiņa nemaz nav iespējama. Četrās – Īrijā, Dānijā, Maltā un Norvēģijā – darbojas juridiski mehānismi, kas ļauj to izdarīt itin vienkārši.

Mazu bērnu vidū dzimuma neatbilstība nav nekas neparasts

Agrīnas dzimuma identitātes pazīmes var demonstrēt arī bērni, kas ir jaunāki par trīs gadiem. Mazajiem nav ne fizisku traucējumu, ne arī kādu anomāliju dzimumorgānos, taču dzimuma jautājums nodarbina viņu prātu. Reizēm vērojama dzimumam neatbilstoša uzvedība. Piemēram, zēnam var patikt gari mati, krāsoti nagi, savukārt meitene var vēlēties valkāt tikai un vienīgi zēnu apģērbu. ASV 2012.gada Pediatrijas rokasgrāmatā secināts, ka 2-5% zēnu un 15-16% meiteņu eksponē dzimumam neatbilstošu uzvedību. Lielākoties tas zūd, bērnam kļūstot vecākam.

Taču tas ir kas cits nekā transpersonas identitāte, kad bērns ir pārliecināts, ka viņam vai viņai būtu jābūt pretējā dzimuma personai. Losandželosā, Sietlā, Sanfrancisko darbojas programmas nepilngadīgām personām, kur pēc garām konsultācijām ar endokrinologu un garīgās veselības aprūpes speciālistiem var saņemt hormonu terapiju.

Piecas pasaulē pazīstamas transseksuāles

Čelsija Meninga (29) – bijusī ASV armijas kareive, kas vietnei “Wikileaks” nopludināja 750 000 lappuses slepenu valdības un armijas dokumentu. Karatiesa viņai jeb, precīzāk sakot, viņam – Bredlijam Meningam - piesprieda 35 gadu cietumsodu, taču jau cietumā viņa paziņoja, ka vēlas dzīvot kā Čelsija. “Es esmu sieviete. Ievērojot to, kā es jūtos kopš bērnības, vēlos sākt hormonu terapiju tik ātri, cik tas būs iespējams,” pirms kāda laika viņa paziņoja intervijā NBC. Jādomā, tas notiks pavisam drīz, jo Baraks Obama savās pēdējās prezidentūras dienās Čelsiju apžēloja. Meningas ieslodzījuma termiņš beigsies 17.maijā.

Renē Ričardsa (82) – tenisiste, kura kļuva par vienu no pirmajām transpersonu “balsīm” vēl 1976.gadā, kad viņa iesūdzēja tiesā ASV Tenisa asociāciju. Tā neļāva viņai piedalīties “US Open” sacensībās sieviešu kategorijā, jo Renē bija “dzimusi” pirms gada, kad Ričards Raskinds veica dzimumu maiņas operāciju. 1977.gadā Ņujorkas Augstākā tiesa lēma viņai par labu. Renē ir saņēmusi arī nāves draudus un bijusi spiesta izmantot miesassargus. Taču tiesas spriedumu uzskata par pagrieziena punktu transseksuāļu tiesībās.

Harī Nefa (24) – amerikāņu modele, pirmā transpersona, kas parakstījusi līgumu ar pasaulē ietekmīgo modeļu aģentūru “IMG”, kura pārstāv arī tādas pasaules klases profesionāles kā Žizeli Bundhenu un Džidži Hadidu. Nefa pirmo reizi uz “mēles” kāpa 2015.gadā Ņujorkas modes nedēļā, piedaloties “Hood by Air” un “Eckhaus Latta” skatēs. Modeles karjeru Harī sāka līdz ar dzimumu maiņu, un viņa vienlaikus “veidoja, pārveidoja un vēlreiz pārveidoja sevi,” tā modele atzina intervijā žurnālam “Vogue”.

Keitlīna Džennere (67) – reiz tas bija ikonisks amerikāņu vieglatlēts, zelta medaļas ieguvējs 1976.gada olimpiādē Monreālā, desmitcīņnieks Brūss Dženners. Viņa pārtapšana par Keitlīnu, šķiet, ir līdz šim vispubliskākā dzimuma maiņa. Brūss televīzijas intervijā paziņoja, ka ir transsieviete – Keitlīna. Izrādās, daudzus gadus viņš cieta no dzimumu distrofijas, jau 80.gados sāka hormonu terapiju, taču pārtrauca, kad iepazinās ar savu trešo sievu Krisu Kardašjanu. Pēc šķiršanās Keitlīnas foto rotāja žurnāla “Vanity Fair” 2015.gada jūlija laidiena vāku. Fotogrāfe – Annija Leibovica.

Dženna Talačkova (28) – kanādiešu modele bija pirmā transseksuāle, kas piedalījās starptautiskajā skaistumkonkursā “Miss Universe”. Talačkova ir atzinusi, ka jau četru gadu vecumā sajutās kā meitene, 14 gadu vecumā sāka hormonu terapiju un veica dzimumu maiņas operāciju, kad viņai bija 19. Pieteikumā “Miss Universe” Kanādas šovam viņa norādīja, ka ir transseksuāle un tika diskvalificēta. Taču 2012.gadā organizācija paziņoja, ka atceļ aizliegumu piedalīties transpersonām. Izrādās, Talačkovas advokāte Glorija Olreda piedraudēja iesūdzēt “Miss Universe” tiesā.

“Mēs pieņēmām šādu lēmumu, kad es pat nebiju dzirdējis par Olredas iesaistīšanu. Ja es to zinātu, iespējams, lēmums būtu bijis citāds, jo viņu ir viegli pārspēt,” CNN toreiz izteicās “Miss Universe” šova īpašnieks, tagadējais ASV prezidents Donalds Tramps. “Twitter” tīklā viņš Olredu nodēvēja par “trešās šķiras juristi”, kas “patiešām sāpinās Džennu”.

Šonedēļ “National Geographic” būs skatāma divas stundas gara dokumentā filma “Dzimumu revolūcija ar Keitiju Kuriku”, kurā dzimumu identitāte pētīta caur zinātnes (ģenētikas, smadzeņu ķīmijas), sabiedrības un kultūras prizmu. Kurika runā ar speciālistiem, aktīvistiem, transpersonām, viņu ģimenes locekļiem un nesatricināmi meklē patiesību, atklājot neskaitāmus noklusētus stāstus par ignoranci un mīlestību. Sarunas papildina inovatīvas grafikas un animācija, kas ļaus skatītājiem labāk nekā līdz šim saprast bioloģiskā dzimuma un dzimuma identitātes psiholoģisko dabu.

Arī žurnāla “National Geographic” 2017.gada janvāra laidiens veltīts vienai tēmai – dzimumam, kas apskatīta no dažādām perspektīvām – zinātnes, sociālās sistēmas, civilizācijas visā pasaulē. Spēcīgos tekstus papildina interneta video, tā uzturot atklātu sarunu par dzimumu identitāti un seksualitāti dažādos vecumus un kultūrās, kā arī draudiem, ar kuriem atsevišķi cilvēki saskaras visā pasaulē.

Skaties dokumentālo filmu “Dzimumu revolūcija kopā ar Keitiju Kuriku” “National Geographic” svētdien 5.februārī plkst. 18:00!