Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource1), Fid:58, Did:0, useCase: 0

Neticami šokējošā raidījumā atmaskos ziloņkaula kontrabandistus

Redakcija
Redakcija

Jau drīzumā televīzijas kanāls „National Geographic” demonstrēs neticami šokējošu raidījumu, kurā, izmantojot tehnoloģiju iespējas, pirmoreiz pasaulē būs nebijušā veidā dokumentēta ziloņu malumedniecība un ziloņkaula nelegālā tirdzniecība, pastāstīja kanāla pārstāve Tija Ezeriņa.

Jaunais raidījums „Ziloņkaula pavēlnieki” („Warlords of Ivory”) dos iespēju skatītājam kopā ir vienu no pasaulē ietekmīgākajiem pētnieciskajiem žurnālistiem Braienu Kristiju izsekot nelegālā ziloņkaula kontrabandas ceļus.

Lai gan jau 1989.gadā 176 pasaules valstis parakstīja paktu par ziloņkaula tirdzniecības aizliegumu, nogalināto ziloņu skaits sasniedz arvien jaunus rekordus. Mērķis ir viens - iegūt šo lielāko sauszemes dzīvnieku vērtīgos ilkņus. Pēdējos trijos gados vien Āfrikā ilkņu dēļ ir nogalināti 100 tūkstoši ziloņu. Ja ziloņu apkaušana turpināsies tādos pašos apmēros, nākamajās divās desmitgadēs tie izmirs.

Žurnālista izmeklēšanas taktika ir ļoti izsmalcināta – viņš uzdod pieredzējušajam taksodermistam (amatnieks, kas nodarbojas ar dzīvnieku izbāžņu izgatavošanu) izgatavot mākslīgus ziloņa ilkņus, kuros ievieto globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS), bet vēlāk aizved un novieto ilkņus vietā, kur mēdz uzturēties Āfrikas bēdīgi slavenākās teroristu grupas.

Ziloņu malumedniecība raidījumā „Ziloņkaula pavēlnieki” ir lieliski dokumentēta – līdz šim nevienam citam nav izdevies parādīt, kā šīs nāvējošās puzles gabaliņi savienojas – kā ilkņi tiek atdalīti no mirušajiem ziloņiem, kurus sistemātiski nogalina arvien vairāk militarizēti malumednieki, kā ziloņkauls šķērso Āfrikas kontinentu, lai par tā pārdošanā iegūto naudu teroristi iegādātos ieročus un munīciju, un kā tiek izveidotas ziloņkaula un ieroču rezerves, lai turpinātu noziedzības un terorisma kampaņu.

“Mēs stāstīsim stāstu, kas nekad nav stāstīts. Tas būs par teroristu organizācijām, kas sevi finansē, pārdodot ziloņkaulu,” vēsta „National Geographic”.

Turklāt izrādās, ka pastāv saistība starp dažādām reliģijām un nelegālo ziloņkaulu, kura lielākā daļa no Centrālāfrikas nonāk Ķīnā un Japānā. Lielo pieprasījumu pēc ziloņkaula veicina tas, ka, piemēram, Filipīnās no šā materiāla gan kristiešu, gan musulmaņu, gan budistu draudzēs izgrebj dažādus reliģiskus priekšmetus. Savukārt Ķīnā darbojas valdībai piederošas rūpnīcas, kuras nodarbojas ar ziloņkaula apstrādi.

Kristijs ir dibinājis un vada žurnāla „National Geographic” izmeklēšanas nodaļu. Pērn viņam tika piešķirts „National Geograhic” Gada pētnieka tituls par neatlaidīgajiem pūliņiem apturēt globālo nelegālo ziloņkaula tirdzniecību.

Skaties raidījumu „Ziloņkaula pavēlnieki” svētdien, 27.septembrī, plkst. 21.30 televīzijas kanālā „National Geographic”!